Sezona 5 kupa hedefi ile giren sarı-siyahlı ekip, 2021 Spor Toto Şampiyonlar Kupası ve FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda 2’de 2 galibiyet elde etti ve CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Misli. com Sultanlar Ligi ve AXA Sigorta Kupa Voleybolu’nda VakıfBank bu kulvarlarda da şampiyonluğu hedefliyor.

Son olarak Ankara’da düzenlenen FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda zirveye çıkan VakıfBank kulüp başkanı Üstünsalih, kalan 3 organizasyonda şampiyon olacaklarına inandıklarını ifade etti.

Üstünsalih, dünya şampiyonluğunun gururunu ve mutluluğunu anlattı.

“Bu başarı, Türk kadın voleybolunun geldiği noktanın bir göstergesidir. Türk sporunda 4’ü dünya, 4’ü Avrupa şampiyonluğu olmak üzere 10 uluslararası kupa kazanan başka bir takım yoktur. Bu da bizleri onurlandırıyor ve motive ediyor. Bu başarıyı getiren antrenörümüz Giovanni ve ekibine, ekibimize, isimsiz kahramanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum.”

Abdi Serdar Üstünsalih, sezon başında hedeflerine adım adım ulaştıklarını vurguladı.

“Sezon başında takımıma 5 kupayı hedeflediğimizi ve bunu kazanmamız gerektiğini söyledim. Takımımız bunu başaracaklarına söz verdi. İkisini de aldılar. Geride 3 kupa kaldı. Bu takımda bu motivasyon ve inanç olduğu sürece diğer 3 kupanın da geleceğine yürekten inanıyorum.”

“Takımımızda görmek istediğimiz oyuncular zaten bizimle oynuyor”

Sarı-siyahlı kulübün başkanı, Imoco Volley ve İtalya Milli Takımı’nda forma giyen Nijerya asıllı voleybolcu Paola Ogechi Egonu ile ilgili transfer iddialarına da değindi.

Üstünsalih, teknik direktör Giovanni Guidetti’nin istediği her oyuncuyu kadroya katmak istediklerini belirtti.

“Biz VakıfBank’ız. Takımımızda görmek istediğimiz oyuncular şu anda bizimle oynuyorlar. Giovanni çok tecrübeli bir teknik direktör. Kadromuza istediği oyuncuyu almak gibi bir arzumuz var. Koç şu anda egosunu düşünüyor. Şu ana kadar bir talep almadım. Gelirse değerlendiririz.” , bakacağız ve şartlar uygun olursa kadromuza ekleyeceğiz ama şu anda öyle bir şey yok.”

“Türk sporunda altyapı eksikliktir”

Abdi Serdar Üstünsalih, gençlere yatırım yapmanın önemine vurgu yaparak, başarılarında takımlarında oynadıkları voleybolcuların önemli rol oynadığını söyledi.

“Türk sporunda altyapı eksikliği var. Genelde sonuç odaklı bir spor anlayışımız var. Altyapı desteklendiğinde başarının kendiliğinden geldiğini kabul etmek zorundayız. VakıfBank 35 yıldır bunu yapıyor. Altyapımızda yetişen kızlar dünya şampiyonluğunu getirdi. Yarın altyapıda oynayanlar bu başarıyı devam ettirecek. Aldığımız sonuçlarda yatırımımızın ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. VakıfBank altyapıyı kesintisiz olarak desteklemeye devam edecek.”

Giovanni Guidetti: Çok ama çok mutluyuz

İtalyan baş antrenör Giovanni Guidetti, dünya şampiyonluğundan çok mutlu olduklarını söyledi.

Guidetti, dünyanın en iyi takımlarının FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda yarıştığını belirtti.

“Çok çok mutluyuz. Çok zorlu bir turnuva oynadık. Dört gün üst üste maçlar oynadık. Her gün maçlar daha da zorlaştı ama takımım çok iyi oynadı. Kondisyonumuz çok iyiydi. ekibime, teknik ve tıbbi ekibimize teşekkür ederiz. Ankara’da mükemmel bir iş çıkardık.” ”

Tecrübeli baş antrenör, voleybolda yoğun bir yıl olduğuna dikkat çekerek, “Hiç kolay değil. İş ve dinlenme dengesi çok önemli. Zihin ve beden dengesinin sağlanması gerekiyor. çok zor bir yıl.” ifadeleri kullandı.

Egonu’yu kadrosuna katmak isteyip istemediği sorulduğunda Guidetti, “Ekibim çok iyi” yanıtını verdi. cevabını verdi.