Spor Toto Süper Lig'de Trabzonspor'a 2-1 yenilen Beşiktaş'ın teknik direktörü Sergen Yalçın, yenilgiden dolayı üzgün olduklarını söyledi.

Yalçın karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, kazanmak için sahaya çıktıklarını belirterek, "Camiamıza yakışmayan, skorlar oyunlar." dedi.
Oyun istedikleri gibi olsa da skorlarda istediklerini alamadıklarını vurgulayan Yalçın, "Bunun birçok nedeni var. Bahanelerle ilgili konuşmak istemiyorum. İşim bahaneler değil, çözümler bulmak. Bu tür durumlarda basın toplantısı yapmak zor, üzgünüz. Yavaş yavaş kelimelerin tükendiği yerlere doğru geliyoruz. Sezon başından beri sergilediğimiz performans, hem sakatlıklar hem oyun bakımından ciddi sorunlar yaşıyoruz. Oyuncuları sahanın içinde döndürmeye çalışıyoruz. Daha tempolu, arzulu, istekli oyunlar oynamak durumundayız ki taraftarları mutlu edelim. Şu ana kadar bunları yapamadık." diye konuştu.

"Çok çabuk toparlanmalıyız"

Hızlı bir şekilde toparlanmaları gerektiğini kaydeden Yalçın, "Çok çabuk toparlanmalıyız, lige dönmeliyiz. Fazla çalışmalıyız, daha konsantre olmalıyız, bakış açımızı değiştirmeliyiz. Sorunlar yerine çözümler üretmeliyiz. Bunlar için kapasitemiz var, oyuncuların da var. Üst düzey oyuncular. Bu seneki durum şu ana kadar sağlıklı olmadı. Hem oyuncuları hem bizi üzüyor." ifadelerini kullandı.

İstedikleri pozisyonda olmadıklarını anlatan Yalçın, "Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Maç trafiğinin fazla olması, sezon başı olması, oyuncuların hazır olması doğal olarak ritim bozukluğuna neden oluyor. Bu normal. Devre arasına kadar bu trafik devam edecek. Bu sürede toparlanıp, iyi antrenman yapıp, iyi organize olup devre arasına kadar iyi performans sergilersek ikinci yarı daha farklı performans çıkarabiliriz." diye konuştu.

Trabzonspor ile farkın 10 puana çıktığının hatırlatılması üzerine Yalçın, şunları söyledi:
"Trabzonspor haricinde diğer rakiplerle puan farkı fazla değil. Trabzonspor ile ciddi fark oluştu. 3 puanlık sistemde kapanmayacak fark değil. Ama bu oyunla kapanması biraz zor. Oyunu yukarı çekmeliyiz, daha iyi oyunlar oynamalıyız, daha fazla mücadele etmeliyiz. O şekilde belki yarışmacı takım kimliğine bürünebiliriz."

"Şampiyonlar Ligi'ndeki sonuçlar motivasyonu çok düşürüyor"

Şampiyonlar Ligi'ndeki temponun Süper Lig'deki maçlara olumsuz etkide bulunduğunu anlatan Yalçın, "Bu oyuncular insan, doğal olarak motivasyonlarını kaybedebiliyorlar. Şampiyonlar Ligi'ndeki sonuçlar motivasyonunu çok düşürüyor. Oyuncular çok üzülüyor, orada da beklenti içindeyiz. O planları uygulayamadık. Şampiyonlar Ligi'ndeki maçların ardından yaşanan motivasyon düşüklüğünden sonra lig maçlarına hazırlanmak zor oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Bugün berbat bir oyun oynamadık" diyen Yalçın, "Pozisyonlarımız da var. İyi oynadık. 45+1'de ve 90+6'da ve olmaması gereken pozisyonlarda enteresan goller yedik. Bu ciddi motivasyon bozukluğunu gösteriyor. Toparlayabiliriz ama önce oyuncuların bunu istemesi, gayret göstermesi gerekiyor. Uzun süreli maçlar oynuyorlar, yoruluyorlar. Hazır olmayan oyuncularda bazen sakatlık yaşanıyor. Şampiyonlar Ligi'nde tempolu maçlar oynadık. Sonrası bizi zorladı." şeklinde konuştu.

Abdullah Avcı

Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş'ı deplasmanda 2-1 yenen Trabzonspor'un teknik direktörü Abdullah Avcı, 3 puanı almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Avcı karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Bugün 3 puan kazandık, başka bir şey kazanmadık." dedi.

Uzun bir zaman sonra güzel bir ortam yakaladıklarını belirten Avcı, "Herkes bizi 12. haftada başka yerlere koyuyor. Uzun bir maraton var. Beşiktaş yine yarışın içinde olacak. Bugün ligimizde maç kazanmak kolay değil, hele Beşiktaş taraftarının önünde kazanmak kolay değil." diye konuştu.

İlk yarıda buldukları golle soyunma odasına 1-0 üstün gittiklerini hatırlatan Avcı, "İkinci yarıda bireysel hatadan dolayı rakibi devreye soktuk. Oyun dengeli gitti. Son bölümde bize geniş alanlar çıktı, bunu biliyorduk. Son dakikada olması harika oldu." ifadelerini kullandı.

"Sabırlı oyun bizi daha iyi yerlere getirecek"

Elde ettikleri galibiyetle Trabzonspor taraftarını mutlu ettiklerini kaydeden Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onlar bize destek oluyor ve saygı gösteriyorlar. Bu güzellikleri hak ediyorlar. Duyguları yoğun yaşayan bir şehir, ben de o bölgenin insanıyım. Biraz dengelemeye başladılar, bunu net görüyorum. Bugün 5 yerli oyuncuyla çıktık. Özellikle yerel oyunculara rica ediyorum, oyunun içinde yardımcı olsunlar. Onlar buranın taraftarları. Abdülkadir Ömür, Uğurcan, Serkan ve diğerleri. Sabırlı oyun bizi daha iyi yerlere getirecek."

Puan farkının açılmasının önemli olmadığını belirten Avcı, "Herkesin bir oyuncu kalitesi var, oyun organizasyonu var. 4 gün sonra Trabzonspor'da tam bir yılım olacak. Gelişme katediyoruz. Daha eksiklerimiz var, çalışmamız lazım. Parçadan bütüne gittik, haftalık oyunlarda bile bazen rakibe göre davrandık. Kazanmak kazanmak kazanmak, bu bizi nereye götürecek bakacağız. Şu an doğru yoldayız."

- Uğurcan'a yönelik tepki

Beşiktaşlı taraftarların hem Uğurcan Çakır'a ve kendisine yönelik tepkilerle ilgili soruya yanıt veren Avcı, şunları söyledi:
"Uğurcan milli takımımızın kalecisi, bu topraktan çıkmış birisi. Ne onun annesi ne benim annem ne de bu tepkileri gösteren taraftarların annesi bunları hak etmiyor. Başka taraftarların anneleri de hak etmiyor. Bir anlık duygular olduğunu düşünüyorum. Ben Türkiye'nin en eski ve büyük kulüplerinden birinin teknik direktörlüğünü yaptım. Bugün de en büyük kulüplerinden birini çalıştırıyorum. Beşiktaş'ın tarihine 'Şeref'ine, Hakkı'sına, Seba'sına saygım var. Bugün dosya kapanacak. Bunu ne kadar aza indirirsek bizim için o kadar daha iyi."

Karşılaşmada gol atan Abdülkadir Ömür'ün Galatasaray maçında yaşadığı olumsuz durumun ardından daha iyi performans gösterdiğinin hatırlatılması üzerine Avcı, "Abdülkadir duygusal bir oyuncu. Türk futbolunun önemli yeteneklerinden biri. Oyuncuya sahanın içinde baskı yaparak, tribünde hakaret ederek onu geliştiremeyiz. Bazen konforlu alanda kalması oyuncunun gelişmesini tıkar. Bazen tekrar yukarı çıkması için dibe vurması gerekir. Güzel gelişim gösteriyor, umarım böyle devam eder." değerlendirmesinde bulundu.

Maçta sakatlanan Bakasetas ve Hüseyin Türkmen'in durumlarıyla ilgili de açıklamada bulunan Avcı, "İkisi de sakatlıktan dolayı çıktı. Taraftar yanlış anladı. Vakit çalma gibi durum hayatımız boyunca olmaz, olmayacak da." şeklinde sözlerini tamamladı.