Son yıllarda gelişen futbol endüstrisine ayak uydurulamaması, futbolcularla yapılan uçuk kontratlar ve nihayetinde Avrupa sahnesinde hüsran dizisi. Türk futbolu içerisinde heyecanı her daim barındırmış olsa da yön Avrupa'ya dönünce yaşanılan zaferler mazide kalmış gibi duruyor. Avrupa'dan ayrı kalacağımız dönemler yaklaşırken, ne oldu da bu hale geldik, gelin bir göz atalım.

Futbol Endüstrisi 

2000’li yıllarla birlikte futbol sadece iki takımın sahaya çıkıp birbiriyle mücadele etmesinden ibaret değil. Futbol artık sadece futbol değil. Kulüplerin sahiplik anlayışı benimsemesi, astronomik transfer ücretleri, sponsorluk ve tribün gelirleri ve nihayetinde de bahis sektörünün gelişmesi, beraberinde yeni bir endüstriyi getirmiş oldu. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde kulüpler artık kar amacı güden şirketlere dönüştü. Bu değişime ise kulüplerimiz maalesef ayak uyduramadılar. Ayak uydurulan tek şey anlamsız transfer ücretleri oldu. Gelirler kısıtlı kalmasına rağmen özellikle futbol takımlarına yapılan harcamalar kulüplerimizi borç batağına sokmuş durumda. Üç büyük kulüp çerçevesinde olayı incelediğimizde 2 milyar Türk Lirası barajını aşmış borçlar söz konusu. 

Sportif Başarısızlık 

Böylesine büyük harcamalara rağmen kulüplerimiz hedeflenen başarıları bir türlü yakalayamadılar.Ülke sınırlarında sürekli tartışılan gerek yabancı sınırı mevzusu, gerek hakem söylemleri gerekse sürekli dillerden düşmeyen altyapıya yatırım yapalım cümleleri oyunu bir adım bile ileriye taşıyamadı. Son 5 sezonda Avrupa’da toplam 122 maça çıkan temsilcilerimiz bu maçların sadece 34’ünü kazanabildi. 122 maçın 61 tanesinde ise mağlup olan taraf olduk. Bu 5 sezonu detaylı inceleyecek olursak 

2016-2017 sezonunda temsilcilerimiz toplam 34 maça çıkıp 12 galibiyet 

2017-2018 sezonunda temsilcilerimiz toplam 20 maça çıkıp 7 galibiyet 

2018-2019 sezonunda temsilcilerimiz toplam 28 maça çıkıp 6 galibiyet 

2019-2020 sezonunda temsilcilerimiz toplam 28 maça çıkıp 6 galibiyet 

2020-2021 sezonunda temsilcilerimiz toplam 12 maça çıkıp 3 galibiyet aldılar. 

Hal böyle iken ülke puanındaki ciddi düşüş ise Şampiyonlar Ligi’ne direkt temsilci gönderemememiz sonucunu yarattı. 2022 yılında ise Uefa Avrupa Ligi bile zor görünüyor. 

Gidişat hiç ama hiç iyi görünmüyor. Ne yazık ki Avrupa yakın gelecekte bizler için bir Zeki Müren şarkısından ibaret olacak. "Şimdi uzaklardasın,gönül hicranla doldu."