Derbiye saatler kala heyecan iyice artmış durumda. Türkiye'nin nabzı bu akşam NEF Stadyumu'nda oynanacak olan Galatasaray-Fenerbahçe maçında atacak. Bu derbi öncesi spor yorumcuları ne düşünüyorlar : 


Ahmet Ercanlar

Fenerbahçe için dönüm noktası. Soğukkanlı ve özgüvenli oynarlarsa kazanırlar. Pereira rakibin kanat akınlarına karşı önlemi alırsa Galatasaray'ı kitler. Maçın ağır basan tarafı Fenerbahçe.

Emre Tilev 

52.000 taraftar önünde bence Galatasaray kaybetmez eğer Fenerbahçe bu maçtan istediği skoru alamazsa bundan sonraki süreç için teknik direktörlük noktasında farklı bir algoritma oluşturulabilir.

Ferudun Niğdelioğlu 

Bu derbi yıllardır takip ettiğimiz derbilerden çok daha farklı olacak. Çünkü basit,çok önemli yıldızı olmayan, bir şekilde idare edelim mantığıyla yeni kurulmuş  kadrolar görüyoruz. Aslına bakarsak bu maç 100 yıllık tarihlerinin büyüklüğünün maçı ,oyuncuların değil! Umarız iz bırakacak bir şeyler yapabilirler . Kaybeden takımda tıpkı Beşiktaş gibi çok büyük yara alır.

Tunç Kayacı

Beraberlik ağır basıyor. Özellikle iki teknik adamda kontrolü savunmada tutar. Az hata öncelikleri olur. Kısaca beraberlik iki teknik arama da az eleştiri getirir diye düşünüyorum.


Ufuk Kaan Karacan 

Ligde Galatasaray iç sahada Fenerbahçe'yi en son 7 yıl önce, 2014'te yendi.
Derbide iç sahada kazanan son takım 2016'da Fenerbahçe'ydi.
Galatasaray'ın sahasındaki son 4 derbi berabere bitti.
Son 5 yıldaki derbilerde konuk takımlar mağlubiyet yaşamadı. Bunları biliyoruz. Bilmediğimiz konu ise, maç öncesi yorumların hiçbir işe yaramadığı bir maç varsa dünya üzerinde; o da Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmalarıdır. Tabii eskiden daha keyifliydi. Derbi son yıllarda iyiden iyiye beraberliğe yaklaşan, deplasman takımlarının kolay kaybetmediği, ev sahiplerinin de kazanamıyorsa kaybetmediği maçlara dönüştü; maalesef. Ancak oyuna dair ille de bir şey söylememiz gerekirse;

Galatasaray için tavsiyelerim:

- İlk golü atmaya çalış, Fenerbahçe geriye düştüğü maçlarda dönmekte zorlanıyor

- Kapılan toplarda orta sahayı tutmakta zorlanan rakibin zaafını kullanmaya çalış
- İlk baskı hattını dikine paslarla aşmaya çalış, aşarsan kanatlar üstünden özellikle Fenerbahçe'nin sol kanadından şut fırsatları yarat, bunu arkaya atılacak uzun toplarla da başarabilirsin.
- Geriden oyun kurulumlarında dikkatli ol, karşında çok iyi baskı yapan takım var, sen de bu konuda iyi değilsin

Fenerbahçe için tavsiyelerim:

- %60'tan fazla topa sahip olma, %40'ın altına da düşme, düşük tempoda temkinli oyna.
— Hatlar arası mesafeni kısalt
- Top kayıpları sonrası orta saha geçişlerine dikkat
- Merkezden şutlar çek


Hakem için de tavsiye vermek isterdim. Zira iki takımın herhangi bir yıldız futbolcusu kadar konuşulacak ama onlar yine bildiklerini okuyacaklarından bu faslı geçiyorum. İki takıma da başarılar dilerim.