Çekya’da Organize Suçlarla Mücadele Ulusal Genel Merkezi'nden dedektifler, 16 ekim 2020 tarihinde Çek Futbol Fedarasyonu’na baskın düzenleyerek Çek futbolunun en güçlü ismi olarak görülen başkan yardımcısı eski hakem Roman Berbr ile 19 kişiyi yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile gözaltına almıştı. Berbr tutuklandıktan 2 gün sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından cezaevine gönderildiler. Tutuklananlar arasında Slavoje Vyšehrad kulübünün sportif direktörü Roman Rogoz, hakem Tomáš Grimm ve eski futbolcu Michal Káník da bulunuyordu.


Roman Berbr’ın 2019 yılında Slavia Prag’ın şampiyonluğu nedeniyle 1 milyon kron aldığı iddia ediliyor. Ayrıca Berbr’ın Slavia’nın şampiyon olduğu günün ertesi günü Slavia Başkanı Jaroslav Tvrdik ve kulüp müdürü Jan Nezmar ile görüştüğü iddia ediliyor.

Çek basınında çıkan iddialarda bizim için ilginç kısım ise 2019 ağustos ayında Romanya’nın Cluj takımı ile Romanya’da oynanan ve Cüneyt Çakır’ın yönettiği şampiyonlar ligi ön eleme ilk maçı öncesindeki telefon kayıtlarında Roman Berbr Slavia yöneticilerine “Maçın hakemi Cüneyt’e gidip koruyucu meleğin Slavia diyin,o anlar” dediği iddia ediliyor. Federasyon başkan yardımcısı Roman Berbr’in karısı ise UEFA ve FİFA hakem komitesi üyesi Dagmar Damkova. 

Fakat karşılaşmayı Slavia 1-0 kazansa da Cüneyt Çakır çok iyi bir maç yönetiyor ve hjatta 79. dakikada Cluj lehine penaltı kararı da veriyor.

Bir diğer iddia ise yine 2020 yılında Slavia’nın Danimarka’nın Midtjylland takımı ile oynadığı şampiyonlar ligi ön eleme maçı öncesinde maçın hakemi Cüneyt Çakır’a Prag’da bulunduğu süre içeisinde rehberlik yapan kişi olan eski hakem  Michal Benes’n de bu ekibin içerisinde olduğu.

Ayrıca Berbr yaklaşık yirmi kişiyle birlikte, yolsuzluk ve Çekya Futbol Federasyonu fonlarını dolandırmaktan yargılanıyorlar. Berbr ve çevresindeki grup, yaklaşık 2,5 milyon kronu zimmetine geçirmekle de suçlanıyor.