Kışa Hazırlık


Hände Nur Çırak

Hände Nur Çırak

29 Ekim 2016, 13:02

KIŞ KAPIDA!

Bir günümüzün yağmurlu, bir günümüzün güneşli geçtiği günlerde bedenimiz bu değişime farklı metabolik cevaplar verir. Metabolizma hızımızdaki değişim, hastalıklara davetiye çıkarabilir. Peki nasıl korunabiliriz? Kış aylarında yaşam standardınızı yükseltecek reçeteyi sizler için kaleme aldım.

Doğanın yaratılışı gereği kışa dair insan vücunaa gerekli olan tüm mineraller mevsim sebze meyvelerinin içinde saklı olarak sunuluyor. Önemli olan bu mucizevi yiyecekleri bilmek ve doğru zamanda doğru miktarlarda tüketmek.

 • Vücut direncinin azalmasıyla aniden kapımızı çalan gribal enfeksiyonlar şüphesiz birinci maddemiz. Gribal enfeksiyonlarla savaşmak için kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, limon, greyfurt,kiviye buzdolabınızda yer açın!

 • Kahvaltı ihmale gelmez! Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak her koşulda işinize yarayacak. Kahvaltı sofranızdan özellikle yumurtayı eksik etmeyin.

 • Probiyotik canlılar, bağışıklık sistemimiz üzerinde oldukça iyileştirici etkiye sahip. Her gün kefir tüketerek vücudunuza canlı probiyotik desteği sağlayın.

 • Kış aylarında belki de en çok ihmal edilen su tüketimi, hastalıkların oluşumunu engeller, besinlerin sindirimini hızlandırır. Günde en az 2litre su tüketmek özellikle gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu niteliktedir. Çay türevi içecekler, tüketmeniz gereken su miktarına dahil edilemez.

 • Her gün aktif olun! Hareketsiz bir yaşam ruhsal ve bedensel hastalıkların tümüne davetiye çıkarır.

 • Sindirim sisteminizin nasıl çalıştığını takip edin, her gününüzün standart geçmesini sağlayın, bu konuda hekiminize Ya da diyetisyeninize danışın. 

 • Zencefili keşfedin! Metabolizma üzerinde hızlandırıcı ve bağışıklığı kuvvetlendirici özelliğiyle zencefil; toz, sıvı, kurutulmuş Ya da taze formları  sayesinde mutlaka sizin damak tadınızı bir şekilde fethedecektir :) Sütlerinizin ya da günlük tükettiğiniz suların içine karıştırabilirsiniz.

 • Havaların soğuması glisemik indeksi yüksek gıdalara yönlendirecektir. Bu durumlarda kendinizi dinlemeyi öğrenin. Gerçekten aç mısınız yoksa susadınız mı? Tatlı krizi diye düşündüğünüz his doğal şeker içeren gıdalarla karşılanabilir. Kahvenizin yanında hurma tüketerek hem tatlı isteğinizi karşılayın hem de şekerinizi dengeleyin.

 • Bitki çaylarını keşfedin. Sevdiğiniz bitkilerden evnizde kendi kış çayınızı kendiniz hazırlyın. Fakat bitkilerin ilaç olarak kullanıldığını da unutmayın, her bitki size uygun olmayacağı gibi kullanıldığı miktarlar da çok önemlidir. 

 • Sağlıklı yağlardan tükettiğinize emin olun. Diyet yaparken kalori kısıtlamak amacıyla yağ alımınız bir miktar kısıtlanabilir ancak sağlıklı yağların yetersiz alımı bazı enzimlerin çalışmasını ve metabolik süreci olumsuz etkileyecektir. Zeytinyağı ve balıkyağı tüketiminize kış aylarında özellikle dikkat edin.K

 • Kışa girmeden mutlaka tam kan tahlili yaptırıp, kan seviyelerinizi kontrol ettirin. Metabolizmanızı yavaşlatan durum belki de kan değerlerinizdeki düşüş ile ilgili olabilir.

 • Demir içeren gıdalar, güçlü bir bağışıklığın kalkanıdır! Günlük beslenmenizde demir içerikli gıdalara mutlaka yer verin. Özellikle ciğer, ıspanak, kurubaklagiller, hurma ve incirde yüksek miktarda bulunan demir, haftalık beslenme planınızda mutlaka olmalı. Fakat bir demir eksikliği durumunuz var ise doktorunuza danışıp mutlaka ilacınızı kullanmalısınız, demir içeren gıdalar demir eksiklğinizi tamamlamakta yetersiz kalabilir, sadece mevcut depolarınızı korurlar. 

 • Balkabağından farklı lezzetler üretin. Lif içeriği yüksek olan balkabağı, sindirim sisteminizi güçlendirir. Antioksidan ve antienfeksiyon özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yüksek kalorili omadığı için masum tatlılarınızda ve çorbalarınızda da kullanabilirsiniz. 

Bunların yanısıra sonbaharın psikolojik etkilerine kapılıp gerçek açlık ve duygusal açlık hissini karıştırmamak gerekir. Açlık hissettiğinide öncelikle su içmeyi ihmal etmeyin.  Sağlıklı beslenmenin bir hayat standardı olarak devam ettirilmesi ancak kendi düzeninize uygun bir program ile mümkün olacaktır. 

Sağlıklı günler dilerim. 

Dyt. Hande Nur Çırak

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.