Galatasaray cumayı bekliyor

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in geçen hafta son bir görüşmede bulunduğu UEFA Finansal Kontrol Kurulu Araştırma Komisyonu, baştan inceleme kararı aldığı 4 yıllık anlaşmayla ilgili kararını Cuma günü açıklayacak. Yeniden inceleme kararına itiraz eden sarı-kırmızılı kulüp ise dün CAS’a resmi başvurusunu yaptı.

Galatasaray cumayı bekliyor

Galatasaray’da merakla beklenen kritik UEFA kararının cuma günü açıklanması bekleniyor. Sarı-kırmızılıların geçen sezon 4 yıllık Finansal Fair Play anlaşması yaptığı fakat, geçen hafta dosyanın yeniden inceleneceğini belirten UEFA, konuyla ilgili kararını hafta sonuna kalmadan açıklayacak. UEFA’dan gelen haber sonrası geçen hafta apar topar İsviçre’ye giden başkan Mustafa Cengiz ile birlikte Sportif A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Oytun Özer, baştan incelenen sulh anlaşmasının dosyasını görüşmüşlerdi. Yaklaşık 3.5 aydır dosyayı yeniden inceleyen UEFA Finansal Kontrol Kurulu Araştırma Komisyonu’nun, geçen hafta başkan Mustafa Cengiz ile yaptığı son görüşmenin ardından kararını geciktirmeden cuma günü açıklayacağı öğrenildi. Daha önce 13 Haziran’da yapılan sulh anlaşmasının yeniden görüşülmesi rutin bir kontrol gibi gösterilmiş olsa da UEFA’nın bu dosyayı yeniden incelediği ortaya çıkmıştı. UEFA ile yapılan sulh anlaşmaları kulüplerin kendi isteği ya da gelecek bir talep doğrultusunda yeniden incelenebiliyor. Galatasaray’ın yeniden yargılanmasına tepki gösteren sarı-kırmızılı kulübün eski yöneticileri ve eski başkanları, “Bu süreç çok hassas bir süreç, ancak UEFA’nın yaklaşık 3.5 aydır yeniden incelemeye aldığı bu dosya için bu süreçte kamp kurulması lazımdı. Bu durum UEFA’nın hakimler ve savcılar kuruluna anlatılması lazım idi” görüşlerini dile getirmişlerdi.

CAS’A RESMİ BAŞVURU YAPILDI
Galatasaray Kulübü, UEFA ile aralarında imzalanmış olan yapılandırma anlaşmasının yeniden incelenmesi kararına itiraz için CAS’a başvuruda bulunduğunu açıkladı. Sarı kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, “Şirketimiz ile UEFA arasında imzalanmış olan yapılandırma anlaşmasının, UEFA Finansal Kontrol Organı Yargı Dairesi (CFCB Adjudicatory Chamber) tarafından yeniden incelenmek üzere UEFA Finansal Kontrol Organı Soruşturma Dairesi’ne (CFCB Investigatory Chamber) gönderilmesine dair kararına karşı Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdinde itiraz başvurusunda bulunulmuştur” denildi.

CENGİZ SÜRECİ ANLATACAK
Sarı-kırmızılı kulüpte yaşanan bu gelişmelerin ardından başkan Mustafa Cengiz, kurmaylarıyla yaptığı değerlendirme toplantısının ardından, gelinen süreçle ilgili kamuoyunu bilgilendirme kararı aldı. UEFA’nın, sarı-kırmızılıların Finansal Fair Play Kurulu ile imzaladığı 4 yıllık anlaşma ile alakalı aldığı yeniden inceleme kararı sonrasında ortaya atılan birçok iddia ve görüş nedeniyle Cengiz, bilgi kirliliğini de önlemek adına bu toplantıda açıklamalarda bulunacak ve yaşananları anlatarak kafalardaki soru işaretleri kaldırmaya çalışacak. Cengiz’in basın toplantısının bugün ya da yarın yapılması bekleniyor.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.