Dursun Özbek Galatasaray'ın Borcunu Açıkladı

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek sarı-kırmızılı kulübün gündemine dair basın toplantısı düzenledi.

Dursun Özbek Galatasaray'ın Borcunu Açıkladı

Kulübün mevcut borcunun 1.5 milyar TL'ye yakın borç olduğunu belirten Başkan Özbek, Riva ve Florya arazilerinde yapılacak projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dursun Özbek'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"YETKİ BELGESİNİ ALDIK"
"TT Arena'nın yanına çok amaçlı spor salonunu inşa etmek için gerekli olan yetki belgesini aldık. Dün Ankara'ya gittik. Bakanlık ile sorunların çözümü için görüştük. Aslantepe'de yapılacak salonla için yetki belgesini aldık. Türk Telekom Arena'nın üst hakkıyla ilgili önümüzde herhangi bir problem kalmadı. Sarıyer Belediyesi'nden ruhsatı alıp 15 bin kişilik salona başlıyoruz. Ayrıca TT Arena'nın çatı ile ilgili taahüdü vardı, bu sorunu da sona erdirdik. TT Arena'nın çatısıyla ilgili anlaşma yaptık. Açılan dava geri çekildi. Sorunu çözdük ve tesis kazandık."

"UEFA'YI DİKKATE ALDIK"
"Bir sezon men cezası aldık. Burda ki cezaya esas teşkil eden konu geçmiş yıllarda yaptığımı zarar nedeniyle ceza aldık. Bizi incelediler 2011-2014 arası zarar etmiştir. 3 senede 30 milyon euroluk sınırı aştığı için 2 sene men edilmesi istendi. Galatasaray UEFA'ya verdiği sözleri tutmadığı için 2 sene men cezası verilmek istendi. Biz yeni yönetimiz diyerek savunduk. Mahkemede gerekli savunmaları yaptık. Mali yapımızı iyileştirmek için göreve geldiğimizi söyledik ve cezayı 1 yıla düşürdük. Nihai karar elimde şuan 2 sene değilde 1 sene olarak cezamız kesinleşti. Ayrıca Galatasaray'ın tablosunu inceledik. Cezaya esas teşkil eden konu 2011-2014 yılları arasında Sportif A.Ş'nin yapmış olduğu zarar. Galatasaray'ın 65 milyon euroyu geçmemesi gerektiğini söylediler. Biz bu sezon bütçemizi 60 milyon avro olarak realize ettik."

"UEFA, 3 yıl üst üste 30 milyon euro zarar etmeyeceksin diyor. Biz bu nedenle tedbiri elden bırakmadan hareket ediyoruz. UEFA diyor ki; Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde biz ilk cezayı Galatasaray'a verdik."

"UEFA ŞÜPHELENİYOR, BUNLAR YANLIŞ ŞEYLER"
"Biz kadromuzu bu yıl 60 milyon euro seviyesinde tuttuk. UEFA'nın bunun dışında bize verdiği bir ceza yok. Bu net anlaşılsın. Sanki farklı bir gelişme varmış gibi, olumsuz bir durum olacakmış gibi davranılıyor. Bu yanlış söylemler UEFA'ya da gidiyor. Böyle olunca UEFA'da şüpheleniyor daha farklı durumlar mı var diyor. Burada sanki bir şey varmış gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. UEFA'ya kulübümüz iyi gösterilmiyor. Bunlar çok yanlış."

"BİLGİ İSTEYEN ARASIN"
"Galatasaray hakkında bilgilenmek istiyorsanız benim telefonum siz de var. Bana ulaşabilirsiniz benden bilgileri alabilirsiniz. Sadece UEFA ile ilgili değil Galatasaray'la ilgili her konuda bana telefon açın sizden kaçarsam cevap vermezsem haklısınız. Kim ne merak ediyorsa benle konuşup istediğiniz belgeyi, alabilir. Nihai karar elimize gelmesine rağmen biz rahat değiliz. Çünkü bu karar ilk ve yanlışlar olabilir değişebilir. Galatasaray'ın yıllanmış, çok eskilerden gelen ve güncelde olan bazı sorunları mevcut. UEFA, 3 yıl üst üste 30 milyon euro zarar etmeyeceksin diyor. UEFA, Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde ilk cezayı Galatasaray'a verdiğini söylüyor. Biz bu nedenle tedbiri elden bırakmadan hareket ediyoruz. Biz bu karar yokmuş gibi hareket etmeye devam ediyoruz. Yani 3 sene içinde 30 milyon euro zarar etmemeye dikkat ediyoruz."

"BORÇ 1.5 MİLYAR TL"
"Yapacağımız Genel Kurul'un amacını size açıklayayım. Mali konularla ilgili defalarca toplantı yaptık açıklama yaptım.Galatasaray yaklaşık 1.5 milyar TL'ye yakın borç yükünün altındadır. Bu borcun 230 milyon doları bankalara olan borçlar. Galatasaray, gelirlerinin tümü temlik, hisselerinin tümü rehin olması sebebiyle yeni kaynak yaratmak zorundadır.Tüm gelirleri temlik altında. Bir çözüm üretemezsek daha çok sıkıntı yaşarız. Manifestomda Galatasaray iyi yönetilirse mali sıkıntı çekmez var ama yeni kaynakta üretmek zorunda olduğumuzda yazıyor."

"ADNAN POLAT İMAR İZNİ ALDI"
"Mecidiyeköy'de ki arazimizi 2015'de değerlendirdik. Biz buraya bir bina diktik 17 bin metrekare kapalı sahamız var. Arsanın değeri yaklaşık 66 milyon TL. Burada herkes der ki arsayı geliştirip satmak daha karlıdır. Biz bu yaptığımızı Riva ve Florya'da da yapmak istiyoruz. Sizin bir arsanız olsa onu satıp gelir mi elde etmek istersiniz, yoksa arsayı değerlendirip daha çok para kazanmak mı? Biz orayı arsa halinde satsaydık 20 milyon dolar kazanacaktık. Fakat şimdi satarsak 85-100 milyon dolar kazanabiliriz. 40 sene önce Selahattin Beyazıt Riva'yı almış. Adnan Polat da imar izni aldı. Niye yaptı bunu? Adnan Polat iş bilmiyor mu?"

"FİNANSMANI BULDUK"
"Riva için daha önce de çalışmalar yapılmış ama sonuç alınamamış. Burada yapılacak çalışmalardan en iyi sonuçlar alınmalı. Riva'da yapılacak olan tesislerin ismini Selahattin Beyazıt Tesisleri yapmak istiyorum. Genel Kurul'a bunu sunacağım. Bu proje tek başına yapabileceğimiz bir proje değil. Kendimize en uygun partneri de seçmek zorundayız. Biz böyle hareket ettik. Mecidiyeköy'deki araziyi 2015 sonu itibariyle değerlendirdik. Arsanın değeri yaklaşık 66 milyon TL. Biz buraya bir bina diktik. Finansmanını da bulduk. Camları takılıyor, içinin dekorasyonuna geçiliyor."


"FLORYA YETMİYOR"
"Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor.Eğer altyapımızdan faydalanmak istiyorsak en az 3 idman, 2 maç yapacakları sahaları olması lazım. A Takım'ın da öyle. Cavanda hazırlık maçında Florya'daki saha yüzünden sakatlandı. Sinan Gümüş bu yüzden sakatlandı. Florya'dan maç günü stada ulaşmak 1,5 saat sürüyor. Otobüs içerisinde 1,5 saat yolculuk futbolcuları yoruyor. Galatasaray'ı daha büyük ve daha güzel bir alana taşımalıyız. Bu net. Bu nedenle kamu ile yapılan görüşmelerde stada 10-15 dakika mesafede bir arsa vermelerini istedik. Stada 10-15 dakikalık bir yerden bize yer vereceksiniz dedim. Biz Florya'yı stada yakın daha iyi bir tesise taşıdık. Peki Florya sizin olsa ne yaparsınız? Buranın değerlendirilmesi gerekir."

"500 MİLYON DOLAR GELİR GELECEK"
"Biz de burayı değerlendirdik, çalışmalarımızı yaptık, ekspertiz kurumlarının araştırmalarıyla maximum seviyeye getirdik. Emlak Konut ile yaptığımız çalışmalar bu yöndedir. Biz de bir sürü insanlarla görüştük ve sonunda Emlak Konut uygun dedik. Her konuda şeffafız. Bu kararları alırkende bir kurum kurduk. Değerli tecrübeli kişilerden oluşan bir kurul. Bu 'proje kurulu' genel kurul için yaptığımız çalışmaları incelesin dedim. Görüşlerinizi anlatın herkes görsün bilsin dedim. Riva ve Florya projelerinden orta vadede yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde edeceğiz."

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.