UEFA Uluslar Ligi nedir?

Türkiye A Milli takımının da katılacağı UEFA Avrupa Uluslar Ligi kuraları 23 Ocak'da çekilecek. İlk kez düzenlenecek olan turnuva hakkına bilgisi olmayan futbolseverler UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir, ne zaman başlıyor, Türkiye kaçında torbada araştırıyor. UEFA Avrupa Uluslar Ligi formatı nasıl olacak diye sorulurken bir diğer merak konusu da UEFA Avrupa Uluslar Ligi gruplarında hangi ülkeler var? İşte tüm soruların yanıtları...

UEFA Uluslar Ligi nedir?

UEFA tarafından ilk kez düzenlenen UEFA Avrupa Uluslar Ligi hakkında bilgisi olmayan çok sayıda kişi var. Türkiye’nin de mücadele edeceği turnuva hakkında UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir, rakiplerimiz kimler, hangi ülkeler katılıyor, ne zaman başlayacak, Türkiye kaçıncı torbada gibi sorular sıkça dile getiriliyor. Peki EURO 2020’ye kolay gidiş bileti sağlayan UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir, formatı nasıl, ne zaman başlayacak, Türkiye kimlerle eşleşti? UEFA Avrupa Uluslar Ligi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

UEFA ULUSLAR LİGİ NEDİR?

Merak edilen soruların başında gelen UEFA Uluslar Ligi nedir sorusu geliyor. İşte cevabı; Milli takımların oynadığı özel maç sayısını azaltmak ve maçları daha heyecanlı hale getirmek için yaratılan UEFA Uluslar Ligi’nde ülkelere kendilerine denk rakipleriyle daha fazla resmi maç yapma olanağı sağlanıyor. Ayrıca katılan ülkere 2020 Avrupa Şampiyonası finallerine katılmak için alternatif sunan turnuvada Türkiye B Ligi’nde mücadele edecek.

A,B,C,D olmak üzere 4 ayrı kümede 55 ülkenin yer alacağı UEFA Uluslar Ligi’nde 16 grup olacak. Ülkelerin kat sayılarına göre sıralandığı kümelerde A ve B kümesinin 4 grubunda 3’er takım yarışacak. Küme C içerisinde yer alan takımlarda bir grupta üç ülke, diğer üç grupta dörder ülke mücadele edecek. D yani en düşük katsayılara sahip olan ülkelerin kümesinde ise dört grupta dört ülke yer alacak. EURO 2020’ye erkenden katılma bileti sağlayan turnuvanın A,B,C gruplarında sonuncu olan takımlar ligden düşecek.

ULUSLAR LİGİ’NE HANGİ ÜLKELER KATILIYOR?

55 ülkenin mücadele edeceği turnuvada Almanya, Portekiz, Belçika, İspanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, İtalya, Polonya, İzlanda, Hırvatistan, Hollanda, Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, TÜRKİYE, Macaristan, Romanya, İskoçya, Slovenya, Yunanistan, Sırbistan, Arnavutluk, Norveç, Karadağ, İsrail, Bulgaristan, Finlandiya, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Litvanya, Azerbaycan, Makedonya, Belarus, Gürcistan, Ermenistan, Letonya, Faroe Adaları, Lüksemburg, Kazakistan, Moldova, Liechtenstein, Malta, Andorra, Kosova, San Marino, Cebelitarık katılan ülkeler arasında yer alıyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.