TFF Hakem Kurulu Kararları İçin Yargı Yolu Açıldı

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi TFF hakem Kurulu kararlarına karşı yargı yoluna gidilmesine olanak sağlayabilecek bir karara imza atarak, bu konuda emsal oluşturabilecek bir karar verdi.

TFF Hakem Kurulu Kararları İçin Yargı Yolu Açıldı

Spor Hukukçusu Av.Serkan Kartal, müvekkili Profesyonel Futbol Menejerinin, Galatasaray Spor Kulübünden olan alacağına ilişkin olarak, TFF Talimatları gereğince, Uyuşmazlık Çözüm Kuruluna yaptığı başvuru üzerine, taraflarca seçilen hakem heyeti tarafından verilen kararın usul, yasa ve hakkaniyete aykırı olması gerekçesiyle, İzmir 9. Asliye Hukuk Mahkemesine itiraz ederek, söz konusu hakem heyeti kararının, iptalini istediklerini belirtmiştir.
 
Av.Serkan Kartal Mahkemece yapılan yargılama neticesi, tüm taleplerinin kabul edilerek, TFF Hakem Kurulu’nun usul ve yasaya aykırı kararının kaldırıldığını belirtti. Galatasaray Spor Kulübünün, söz konusu kararı temyiz etmesi üzerine, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 18.04.2016 tarihinde vermiş olduğu kararla mahkeme kararının onanmasına karar vermiştir. Galatasaray Spor kulübü vekilinin karar düzeltme talebi de, Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2017 yılının bitmesine kısa bir süre kala verdiği karar ile red edilmiştir.
 
Böylece TFF Hakem kararlarına karşı yargı yoluna başvurulmasının mümkün olduğuna ilişkin, emsal nitelikte bir karar çıkmıştır. Av.Serkan Kartal Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulunun kararlarında yaşanan, bir takım olumsuzluklara karşı, yargı yolunun açılmasının, adalet ve hakkaniyet açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.