Genç Oyuncuların Olgunlaşma Süreci

Beşiktaş'ta görev aldığı süre boyunca Siyah beyazlı takımın altyapısında büyük başarılar gösteren Teknik direktör Emrah Bayraktar genç oyuncuların gelişim süreci ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Genç Oyuncuların Olgunlaşma Süreci

Her sezon şampiyonluk hedefi bulunan büyük kulüpler ile diğer kulüplerin altyapılarından, üstyapılarına oyuncu taşıma oranları aynı olmuyor.
 Genel anlamda antrenman modeli, futbol öğretimi gibi temel konularda farklılık bulunmasa da organizasyon boyutunda farklılık bulunması gerekiyor. Örneğin; her yıl şampiyonluk hedefi olmayan, seyirci ve camia baskısını yaşamayan kulüpler, altyapılarından yetişen genç oyunculara fazla şans verebiliyorlar. Hedefleri büyük kulüplerin  ise genç oyunculara gösterdiği sabır ve tahammül daha düşük oluyor. Burada ise temelde en büyük problemlerden biri, altyapıdan direk üstyapıya gelen oyuncuların bu seviyede bulunacak her anlamda olgunluk seviyesinde olmamaları geliyor. 

10 yılda bir  genç oyuncunun, direk  altyapıdan gelerek büyük takımlarda forma şansı bulması da bu çıkarımı değiştirecek bir anlam taşımıyor. 
 Şöyleki 19-20 yaşında bir oyuncu genelde  bu yaşta büyük bir kulüpte her türlü baskıyı göğüsleyecek olgunlukta olmuyor, eğer çok üst düzey bir yeteneğe ve kişiliğe sahip değilse henüz gelişme aşamasında ne yazık ki yok oluyor. Kültürel yapımız, aile ilişkilerimiz, çocuğumuzu büyütürken gösterdiğimiz aşırı korumacı tavırlar bir anlamda çocukların ruhen olgunlaşmalarını geciktiriyor. 
Tabi tek gerekçeyi bu olarak sunamayız, fiziksel gelişim, futbol bilgisi ve becerisi gibi kavramlarda genç futbolcuların olgunlaşmalarını  24-27 yaşlarına kadar öteleyebiliyor. 

Bu duruma örnek sayılabilecek birçok sporcu var ülkemizde. Son yıllarda ise en çarpıcı örnek Burak Yılmaz oldu.  Erken yaşlarda Beşiktaş ve Fenerbahçe formaları altında beklentileri  karşılayamasa da ilerleyen yıllarda Trabzonspor ve Galatasaray kulüplerinde  kayda değer bir kariyer sıçraması yaşadı. Burak kadar istekli, çalışkan ve şanslı olmayan potansiyeli yüksek bir çok oyuncu ise, büyük takımlarda 1-2 yıl bulunduktan sonra bir  Anadolu takımına giderek futbolculuk kariyerlerinde ciddi bir aşama kaydedemeden hayal kırıklığı yarattı. 
Bu sebeplerden dolayı Avrupa’da bir çok kulüp Scout’u Türkiye’de 27 yaşına gelene kadar hiç dikkat çekmemiş bir oyuncunun, bu yaştan sonra birden ciddi bir aşama kaydeden oyuncu profiline  dönüşmesini anlamada zorluk çekiyor.

Büyük kulüpler altyapılarından yetişen 19 yaş üstü oyuncularını,  belirli olgunluk seviyesine gelene kadar, kendilerine bağlı farklı bir kulüp çatısı altında eğitmeye devam etmeleri kaçınılmaz görünüyor. Aksi takdirde, yıllarca emek verdikleri genç oyuncularının henüz olgunlaşmadan veya ekonomik bir değer kazanmadan,  ellerinden uçup gitmesini seyretmeye  devam edeceklermiş gibi gözüküyor.

Kaynak: L1 Üçgen

 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.