Fenerbahçe ve 3 Temmuz..

3 Temmuz sürecinin başladığı günden bu yana tam 7 yıl geçti. Türk futbol tarihinin en çalkantılı süreci olan bu süreci gelin bir kez daha hatırlayalım. ‘3 Temmuz’ zaman tüneli başlıyor!

Fenerbahçe ve 3 Temmuz..

15 ilde başlatılan eş operasyonla ile Aziz Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, Serdar Kulbilge, Tamer Yelkovan, Emanuel Emenike, Ümit Karan, Mehmet Yıldız, Bülent Uygun’un da aralarında bulunduğu 40’a yakın kişi göz altına alındı.
6 Temmuz 2011
 
Olayın vehameti aslında tam da bugün anlaşıldı. Emniyet tam 19 maçta şike ve teşvik faaliyeti tespit ettiğini açıkladı!
8 Temmuz 2011
 
Olay gitgide farklı boyutlara ulaşıyordu. Aziz Yıldırım olayın 5. gününde tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilirken, futbol kamuoyu sürecin aslında uzun bir süreç olacağının yavaş yavaş farkına varıyordu.
10 Temmuz 2011
 
Fenerbahçe taraftarı aslında o gün takımının ardından bir an olsun ayrılmayacağını göstermişti. 10 Temmuz’da topuk yaylasına çıkarma yapan Fenerbahçe taraftarı futbolculara duygu dolu anlar yaşatırken, desteklerini sonuna kadar ortaya koydular. Tam da bugün Aziz Yıldırım Metris Cezaevi’ne gönderildi.

14 Temmuz 2011
 
İsmi geçen bir diğer kulüp Beşiktaş ise kazandığı kupayı aklanana kadar iade etme kararı alıyor ve o sezon kazandıkları Türkiye Kupası’nı iade ediyorlardı.

19 Temmuz 2011
 
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, TFF’de kozmik oda kurulduğunu açıkladı. Süper Kupa’nın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. İbrahim Akın’ın avukatı Hakkı Kurtuluş, ‘şikeyi itiraf ettikleri’ haberini yalanladı.

28 Temmuz 2011
 
Fenerbahçe’de yaprak dökümü başlar… Emenike yaşanılanları kaldıramadığı gerekçesi ile Spartak Moskova’ya transferi gerçekleşir. Böylece Emenike Fenerbahçe formasını hiç terletmeden takımdan ayrılmış olur.

9 Ağustos 2011
 
Aziz Yıldırım’ın tapelerde yer alan “Bilyoner’i Kapatın” sözlerinin aslında bir gece kulübü olan Bilyoner için söylendiği ortaya çıkıyordu.

13 Ağustos 2011
 
Aykut Kocaman TFF’ye seslenerek “bir an önce karar verin” diyor ve şampiyonluğu “kanırta kanırta” kazandıklarını ifade ediyordu.

24 Ağustos 2011
 
Aydınlar Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nden men edildiğini açıkladı. Bu kararı UEFA’nın isteği doğrultusunda verdiklerini belirtti.

20 Eylül 2011
 
Tarihler 20 Eylül’ü gösterdiğinde Fenerbahçe’nin kadın taraftarları isimlerini altın harfler ile Fenerbahçe tarihine yazdırıyorlardı. Fenerbahçe – Manisaspor maçında Kadıköy’de tam 46 bin kadın ve çocuk takımlarının geçtiği bu zorlu dönemde desteklerini sonuna kadar hissettirdiler.

3 Aralık 2011
 
Şike operasyonunun iddianamesi açıklandı ve mahkemeye iletildi.

12 Aralık 2011
 
İlk tahliyeler gerçekleşti. Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Ahmet Ateş, İbrahim Akın, İskender Alın, Ümit Karan, Korcan Çelikay ve Abdurrahman Yakut, Metris Cezaevi’nden çıktılar.

25 Aralık 2011
 
Fenerbahçe taraftarı bir kez daha bir araya geliyor ve büyük Kadıköy mitingini gerçekleştiriyorlardı.

1 Ocak 2012
 
Türk futbolu değer kaybetmeye devam ediyordu. 1 Ocak 2012 tarihine gelindiğinde, soruşturma öncesine kıyasla Fenerbahçe’nin piyasa değeri yüzde 43, Beşiktaş’ın yüzde 35, Galatasaray’ın yüzde 56 ve Trabzonspor’un ise yüzde 36 düştü.

14 Şubat 2012
 
Tarihi dava Silivri’de başladı. Çok sayıda Fenerbahçe taraftarı Silivri’deydi. Aziz Yıldırım; “Ne şikesi? Memleket elden gidiyor” diyordu

2 Temmuz 2012
 
Mahkeme kararları açıklıyor ve Aziz Yıldırım toplam 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılıyordu. Yargıtay sürecinin başladığı bu dönemde Aziz Yıldırım tutuklukta geçen süre göz önüne alınarak serbest bırakılıyordu.

25 Haziran 2013
 
Sürecin 2. yılında artık UEFA kanadında kararlar yavaş yavaş açıklanmaya başlıyordu. UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu, Fenerbahçe’yi katılım hakkı elde ettiği 3 sezon (3. sezonu 5 yıllık deneme süresine tabi tutularak ertelenmiş), Beşiktaş’ı katılım hakkı elde ettiği 1 sezon UEFA turnuvalarından men etti. Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerinden toplamda 7 kişi hak mahrumiyeti cezası alma talebiyle sevk edilmesine karşın kurul, bu kişiler hakkında karar vermedi ve disiplin müfettişinden ek rapor istedi.

Kulüplerin yaptığı itiraz sonucunda dosya UEFA Temyiz Kurulu’na taşındı. UEFA Temyiz Kurulu, Fenerbahçe’nin cezasını 2 sezona düşürdü, Beşiktaş’ın 1 sezonluk cezasını onadı. İki kulüp, CAS’a başvurdu.

17 Ocak 2014
 
Takvimler 17 Ocak’ı gösterdiğinde Yargıtay 5. Ceza dairesi tarafından hükümleri bozulan sanıklar için yeniden yargılama kararı veriyordu.
Kendi içinde birçok dinamiği bulunduran bu süreç Türk futbolu için büyük yaralar açtı. Sürecin 4. yılında yeniden yargılanma devam ediyor. Fenerbahçe ise cezasını bu yıl tamamlayarak Avrupa kupalarına gitmeye hak kazandı. Kimin aklına gelirdi; 3 Temmuz 2011 de başlayan bu sürecin 3 Temmuz 2015’te hala sonuçlanmamış olacağını?


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.