Damien Comolli Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşme imzaladı

Fenerbahçe Kulübü, yeni sportif direktörü Damien Comolli için imza töreni düzenledi. Başkan Ali Koç düzenlenen törende teknik direktör için tek yerli alternatifin Aykut Kocaman olduğunu açıkladı.

Damien Comolli Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşme imzaladı

Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü Damien Comolli, kendisi için düzenlenen törende 3 yıllık sözleşmeyi imzaladı.

İlk olarak sözü alan Ali Koç şöyle konuştu:
 
Şampiyonluk kutlaması edasında bir kongre süreci geçirdik. Taraftarımıza, kongre üyelerine, tekerlekli sandalye ile gelenler, çoluk-çocuk herkese teşekkür ediyorum. Bizleri umarım minimum görürsünüz ve futbolla ilgili olayları ilgili kişiyle daha çok görüşürsünüz.
 
Çalışmaya başlar başlamaz personelimizle toplantı yaptık. Onlardan beklentilerimizi, yolculuğun birer parçası olmaları gerektiğini belirttik. 'Hiçbir konuyu sormaktan, önermekten, eleştirmekten çekinmeyin' dedik. İdeal çalışma ortamının bu şekilde olacağını, interaktif, proaktif olmalarını istedik. 
 
BEKLENTİMİZDEN OLUMSUZ BİR TABLO VAR
 
Finansal ve hukuki konularla ilgili birkaç şey paylaşmak istiyorum. Neyi devraldığımızı net şekilde görmeniz gerek. İki ayrı çalışma başlattık. 3-4 hafta sürecek bu, hukuki olarak elimizde ne var ne yok, onun bir resmini çekmek istiyoruz. Mali konuda beklentilerimizden bir nebze daha olumsuz bir tablo var.

Her zaman söyledik, önce sıcak para akışı sağlayacağız. Bunda bir değişim yok. Ama ne kadar olduğu konusunda bir fikrimiz olması için bazı şeyleri daha net görmemiz lazım. İkinci konu ise sponsorluklar... Birçok teklif alıyoruz zaten...
 
Amiral gemimiz futbolda nasıl yola devam edeceğimizi ve manevralarımızı belirlemek durumundayız. Hiçbir zaman şampiyonluk hedefimizden geri atmak hedeflerimizde değil.

TRANSFER KONUSU

Fenerbahçe camiasının ileri gelenleri şimdiden harekete geçtiler ve isteklerini dile getirdiler. Beklentileri gerçekçi tuttum. Şampiyonluğa aday olmak için bugüne kadar yapılan yatırımlardan farklı bir şekilde belirledik. Transfer konusunda çok büyük ilgi var. Transfer dönemi toto dönemi, beklentileri öyle bir yükseltiyorsunuz ki kurallardan gelişmelerden haberdar değilmişsiniz gibi... Hepimize sorumluluklar düşüyor. Bazen öyle isimler yazıyorsunuz ki şaşıyorum. İlk ayrılığı açıkladık, öyle rakamlardan bahsediliyor ki, tam konulara hakim olursak daha gerçekçi bilgilendirmeler yapabiliriz.

Haddime değil bunları söylemek ama öyle rakamlar var ki ben de şaşırıyorum. Biliyorsunuz ilk satışımızı yaptık. Oyuncumuzu gönderdik ama öyle rakamlar yazılıyor ki şaşırmamak elde değil. SPK'ya zaten bildirmek zorundayız bazı rakamları... 
 
İki asbaşkanımız var biri Semih Özsoy diğeri ise Burhan Karaçam. Burhan bey burada değil, finans şirketleriyle toplantılar yapıyor şu an çünkü haftaya ödemelerimiz var. 
 
SEMİH ÖZSOY: REKOR KIRDIK
 
Bu süreç boyunca her zmaan söylediğimiz bir şey vardı. "Çorbada herkesin tuzu olacak" Camia büyüklüğünü yine gösterdi ve bizi beklemeden harekete geçti.Fenerium'un satış rakamları yüzde 89 arttı. 30 bin forma satıldı. Bu süre için bir rekor bu. 
 
Kombine ve localara iki katı talep geldi. Bunların hepsi camiamızın büyüklüğünü bizlere bir kez daha gösterdi. 

ALİ KOÇ: 1 YILDIR BERABER ÇALIŞIYORUZ
 
Biz Damien'la 1 senedir beraber çalışıyoruz. Onunla yoğun çalışmaya başlamadan önce böyle bir yapıyı oluşturmak için kuvvetli bir sportif direktör vardı. 
 
Bu yapının içinde yetenek bulup yıldızlaştırma var, futbol akademisi var. Hem Fenebrahçe'ye hem Türk futboluna oyuncu kazandırma var. Sayın Comolli bu anlamda en üst düzey kulüplerde çok farklı görevler almış bir isim. Beni olumlu açıdan etkileyen konu ise genç yeteneklerin gelişmesine harcadığı mesai ve yatırımlar. 

DAMIEN COMOLLİ: TÜRKİYE'DE GÖRÜLMEMİŞ BİR FUTBOL KULTÜRÜ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ
 
Burada olmaktan dolayı onur duyuyorum ve çok özel hissediyorum kendimi... Fenerbahçe gerçekten çok büyük bir kulüp. Bunu zaten herkes biliyor. Geçen hafta buraya gelmemden beri Fenerbahçe'nin ne kadar büyük bir kulüp olduğunu, spor kültürü anlamında da gördüm. Herkesin omuz omuza verdiğini görmek çok güzel. 

Bu kulüp bünyesindeki herkesten çok fazla destek gördük. Daha önce Türkiye'de görülmemiş bir futbol kültürü geliştirmek istiyoruz. Fenerbahçe Avrupa'da her zaman saygı duyulan bilinen bir kulüp olmuştur. Biz genç oyunculara verilen önemle bunu daha da büyütmek istiyoruz. Bir futbolcu transfer edildiğinde işin arka tarafı pek görülmez. İyi insan olması da gerekir. 

Buradaki amacım üst düzey performans elde edilebilecek ortam oluşturmak. Bu teknik direktör de olabilir, futbolcu da olabilir, çimci de olabilir. Bize sürekli başarı getirecek diye bir garanti veremem. Yüksek verim aldığımız çalışma ortamı yaratıp mücadele edeceğimizin sözünü verebilirim. 

Buradaki bütün duvarları yıkmak istiyoruz. Mental anlamda her duvar yıkılmalı. Birbirine karşı şeffaf ve iş birliği içinde olmalıyız. Başarılı olmamız için taraftarlarımızın desteği de çok önemli...

DAMIEN COMOLLI: SOSYAL MEDYADA YOKUM

Bu arada hiçbir sosyal medya hesabım yok. Transfer sezonu açıldığından beri çok fazla çılgınlık oluyor. İki tane kızım var 15 ve 18 yaşlarında... Onlar sürekli sosyal medyadalar. Bana sürekli "Böyle bir hesap var" diyorlar ama benimle ilgili sosyal medyadaki tüm hesaplar yalandır. 

DAMIEN COMOLLI: PLANLAMAMIZ ÇOK NET

Scout ve altyapıyla ilgili kafamızda her şey çok net. Potansiyeli olan milli takımlarda oynayabilecek oyuncular keşfetmek istiyoruz. Sayısını söylemem doğru olmaz zaten seneden seneye değişebilir bu. Şu anda anlaşmış olduğumuz scout'larımız var zaten. 

Scout konusunda "tamamen şok oldum" diyebilirim. Sorduğumda bir scout ekibinin olmadığı söylendi bana.

Futbol akademisinin benim kontrat süremle bir alakası olamaz. Her zaman kulübün 5-10 yıl sonra nasıl olacağını düşünürüm ve buna göre çalışırım. Fenerbahçe altyapısında oynayan tüm yaş gruplarındaki oyuncular için de scouting araştırması yaptık. Hepsi bizim için çok değerli.

Aykut Kocaman'la ben ve başkanımız ayrı ayrı birer kere görüştük. O kulübü çok seviyor, projelerini sevdim. Sonuçta ben kısa süredir buradayım. Bu konuda son karar yönetimin.

ALİ KOÇ: YERLİ HOCA OLURSA AYKUT KOCAMAN

Bu futbol ikliminde Süper Lig'de 2. olup Şampiyonlar Ligi bileti almak başarıdır. Aykut Kocaman ihtiyaçlarımız doğrultusunda çok yardımcı oldu bize. Bununla beraber beklentilerini paylaştı. Biz yerli hoca ile devam edecek Aykut hocadan başkasını istemiyoruz.

ALİ KOÇ: FERNANDAO'YU 3 MİLYON DOLARA SATTIK

Beklenmeyen bir teklifti. Ben de hocamıza söyledim. Artısını eksisini konuştuk. 32 yaşında bir oyuncu. Kontratı seneye bitiyor, 6 ay sonra boşa çıkacak bir oyuncuydu. Futboldan ziyade ekonomik bir karardı bu. Fernandao'nun bonservisini mecbur olmadığımız için açıklamadık. Sorulduğu için söylüyorum 3 milyon dolara sattık.Bursa'nın bir sonraki transferden alacağı yüzde 20'yi de bertaraf ederek...

DAMIEN COMOLLI: FİNANSAL KONULAR MAZERET DEĞİL

Biz hiçbir konuda şikayet edemeyiz. Finansal konuların ne olduğunu gelmeden önce de biliyorduk. Yaratıcı genç takım hocalarına da ihtiyacımız var. Biz Fenerbahçe'yiz. Başarılı olmak zorundayız. Bir özrümüz olamaz bu konularda...

DAMIEN COMOLLI: İLETİŞİMSİZLİK BENİ ŞAŞIRTTI
 
Alt yapı tesislerine gittiğimde hiçbirinin A Takım'la ilişkisi olmadığını gördüm. Uzakta idman yapıyorlar ve bu iyi bir durum değil birlik için. Çok fazla şey sayabilirim aslında. Beni en çok şaşırtan olay kulüp içi iletişim. Kesinlikle bunun değişmesi gerekiyor.
 
DÜNYA KUPASI'NA GİDECEK Mİ?
 
Dünya Kupası'nda Fransa finale çıkarsa giderim çünkü benim ülkem. Ama kulüp temsilcileriyle görüşmem, bunun için gitmem daha doğru olur. Turnuvalar sırasında oyuncularla anlaşma yapmak büyük hatadır. Öncesi ve sonrasında oyuncuyu tanıyamayabilirsiniz. 

DAMIEN COMOLLI: TRANSFERİ MAÇLARA KADAR BİTİRECEĞİZ

Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız ön eleme maçlarına kadar transfer bitireceğiz. Son dakika transferlerinden zaten nefret ederim. Ancak futbolda bazen her şeyi kontrol edemezsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.