"Fenerbahçe'ye Yeni Saha İçi Komutanına Kavuştu"


Cemil Burak Züğürt

Cemil Burak Züğürt

14 Haziran 2017, 23:14

Fenerbahçe yaşı 33, boyu da 1.67 cm olsa da sahaya tam anlamıyla hükmedecek, oyunu istediği gibi çevirip, hızlandırıp-yavaşlatacak bir saha liderine kavuştu. 

Mathieu Valbuena 28 eylül 1984 doğumlu, Fransa A Milli takımının formasını 52 kez giyip 8 gol ve 20 asist üretti. Kulüpler bazında 400'ün üzerinde maça çıkıp( bunların 45'i en üst seviye olan şampiyonlar ligi müsabakaları) 56 gol ve 90 asist üretmiş vaziyette. Sağ açık, sol açık ve 10 numara pozisyonlarında forma giyen Fransız orta saha; çok iyi istatistiklere sahip olsada, oyun içindeki hakimiyeti ve kontrolü, istatistiklerinden çok daha parlak. 

Kısa boylu olmasına rağmen "Ultra" seviyedeki oyun zekası ve saha görüşü, muazzam derecedeki top tekniği ve harika pas hassasiyetiyle Sarı-Lacivertliler uzun süre sonra böylesine bir saha liderine kavuştu. Alex De Souza açlığı sürerken; oyun olarak ondan çok daha üstün ve dominant bir oyuncu kazandı Fenerbahçe. Bu yaşında olmasına rağmen, yukarıda yazdığım özellikleri ve kendisine iyi bakması yüzünden halen en üst seviyede oyun oynayabiliyor. Bugünkü megastarlardan oluşan Fransa Milli takım kadrosuna oyuncunun halen çağrılması, size Fenerbahçeli taraftarları nasıl bir oyunun beklediği yönünde fikir sahibi yapıyor. 

Tabiki Valbuena tek başına oynamayacak, bindiren bekler ve hareketli diğer parçalarda, onun oyununa ve Fenerbahçenin başarısına paralel olarak etki edecek. Yani Lens gibi bir adam takımda kalırsa ve bekleri de içeriye bindiren, hareketli tarzda adamlar olursa Sarı-Lacivertliler topa ve tempoya hükmeder. Ancak mevcut takım kadrosu hem Valbuena'nın, hem Fenerbahçe hücumunun işini zorlaştırır. 

Nasıl ki bundan 1 yıl önce Nani satılıp Jermain Lens geldiğinde, Fenerbahçe gönderdiğinden iyisini aldı demiştim; bugünde Fenerbahçe sonunda Alex'den iyisini sonunda buldu diyorum. Puzzle'ın eksik parçalarını tamamlayıp, hareketli birkaç adam daha aldıkları takdirde, Ülker stadı bu sezon seyircileri izlerken zevk alacağı ve doluluk oranının arttığı maçlarda ağırlayacak. 

Şimdi görelim bakalım doğru transferlere devam edip puzzle'ı tamamlayabilecek mi Sarı-Lacivertliler... 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.