Bir Ucu Altın, Diğer Ucu Çamur'dan Tranfer: "NDİAYE"


Cemil Burak Züğürt

Cemil Burak Züğürt

06 Ağustos 2017, 19:11Ndiaye bu ligin en değerli oyuncularından birtanesi. Profesyonel bir futbol gözlemcisi gözüyle bakınca, topa daha ilk temasında bu adamda birşeyler var diye insan. Daha sonra maç içinde yaptıklarıyla iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlayıp, " bu iyi bir keşif olmuş" dedirtip bulan kulübü tebrik ettiriyor içten içe. 

Şimdi "Madalyonun" iki yüzüne de bakalım. Performans ve Maliyet. Ndiaye iyi bir oyuncu. Merkez orta saha olarak Selçuk İnan'dan daha verimli olacağı kesin. Selçuk kariyerindeki en iyi dönem olan,Galatasaray'daki ilk yılında bile ağır kalması ile dikkat çekiyordu. Ne zaman mı dikkat çekmişti, hemen hatırlatayım. İlk Şampiyonlar Ligi sezonunda... Ligde destan yazıp girilen Şampiyonlar Ligi gruplarında, Braga ve Cluj gibi orta halli takımların ve Manchester United'ın orta sahalarına karşı ezilmişti. 12 km ve civarı koşuyordu ama delici değildi, hızlı, seri oynayan biri değildi Selçuk. Günümüz futbolu için olmazsa olmaz bu özellikleri yoktu onun. Artık futbol elit seviyede, sadece savunma arkasına top atayım ile olmuyor. 

Bu bakıma; Ndiaye Galatasaray için iyi olacak. Oyuncu seri, Selçuk'dan daha çabuk ve teknik, ceza sahası içinde ve önünde sürekli bulunan, iki ayağıyla iyi şut atan, "Flexible" bir oyuncu. Ancak geldiği yer Galatasaray ve oynadığı seviyenin üstüne çıkması gerek, yani kendisini "Geliştirmeli".  Türkiye liginden; Olcan Adın, Ambrabat, Tabata, Tarık Çamdal, Mehmet Topuz, Gökhan Ünal, Serdar Aziz, Volkan Şen gibi nice yıldız görünümlü oyuncular alındı devasa ücretlere, ancak Anadolu'da yıldız olan, kimisi A Milli takıma bile yükselen bu isimler 4 Büyüklerde transfer olunca kayboldular... Sebebi belli, anadolu takımındaki oyun mentalitesi ve tarzı, büyüklerden farklı. Oyununu geliştirmezsen tutunamazsın bu kadar basit. 

Gelelim yazının ve herkesin en büyük soru işaretine.. 1- Osmanlıspor'da 450.000 (dört yüz elli bin) Euro'ya oynayan bir adama, Galatasaray'a gelmesi için niye 2.750.000 (iki milyon yedi yüz elli bin) EURO yıllık maaş verilir? (Bonservisi çok, ama orasına bir şey denilemez, kulüp talebidir, isterse bedava alır 9'a satar, orada pazarlık becerisini alan kulübün gösterip ucuz alması lazım.). Ancak Osmanlıdan aldığı maaşın niye 5.5 katı teklif edildi yada talep varsa niye kabul edildi bu soru işareti yada "pis kokular" deyiminden fazlasını içeriyor. 

Yani Siz Ndiaye'siniz. Galatasaray size onlarda oynamanız için geçen yılki maaşınızın 3 katını (1.350) teklif etse yok mu derdiniz? Hayır. Peki bu para kimlere gidiyor?   Herkesin dilinde gezinen kötü kokular artık gözle görülüyor. Mehmet Özbek, Cenk Ergün, Başkan Dursun Özbek... Açıklamaları gereken çok şey var taraftara. Yazdığım rakam ile aradaki fark 1.4 milyon euro. Çarp 4,  (kontratı 4 yıllık) 5.6 milyon euro... Bu fark şu demek; BAŞKA BİR YILDIZ TRANSFERİ. 

Sonuç kısmında, Geçen yıldan iyi olacaktır Galatasaray; ancak alınan oyuncuların hemen hemen hepsine, piyasalarının ve piyasada bulabileceklerinin çok üstünde yıllıklar verilmiştir. NET. Bunun bedeli diğer yıllarda ortaya çıkacaktır. 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.