Ömer Onan'dan önemli açıklamalar

Fenerbahçe  Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ömer Onan'dan önemli açıklamalar

Fenerbahçe Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan, FB TV’de yayınlanan 40+ Programı’na konuk oldu.

Ömer Onan’ın açıklamalarından öne çıkan konu başlıkları şu şekilde:

Lokomotiv Kuban maçı, bu sezonun en sert karşılaşmalarından biriydi

“Lokomotiv Kuban maçı gergin bir maçtı. Onların liderlik için son şansıydı. Bizi altı sayının üstünde yenmeleri gerekiyordu. Biz de kazanmak istiyorduk. Çok sert bir maç olmasını bekliyorduk, öyle de oldu. Euroleague’in bu sezonki en sert maçlarından biri oldu. Oraya biraz dezavantajlı gittik. Ekpe’nin oynayıp oynamayacağı belli değildi. Antic de bir süredir yok. Ekpe, ağrıları azalınca oynamak istedi. Mücadele ettik, hiç geri adım atmadık. Her topun değerini bildik, atamasak da geriye çabuk koştuk. Tüm takımı tebrik ediyoruz. Bu sezon zaten çok iyi maçlar çıkarıyorduk ama burada en iyi performanslarımızdan birini gösterdik, özellikle savunma anlamında. Deplasmanda 55 sayı atarak kazanmamız da bunu gösteriyor.”

Darüşşafaka Doğuş maçı grup liderliği için önemli

“Darüşşafaka Doğuş’u yenersek ve Panathinaikos da Kuban’ı mağlup ederse grup liderliğini garantileyeceğiz. Bu da bundan sonra için bize avantaj sağlayacaktır. Sakatlarımız dönene kadar zamanımız olacak, bazı oyuncularımızı dinlendirebiliriz. Biliyorum o akşam futbol maçımız da var ama taraftarımızın gelip bizi desteklemelerini bekliyoruz. Biz bir aileyiz. Futbol takımımız da bu sezonun en güzel maçlarından birini oynayacak. Dilerim hem biz Darüşşafaka’yı yeneriz, hem de futbol takımımız kazanır. Herkes rakibimizle oynadığımız kupa finalini hatırlayacaktır. Ne kadar zorlu bir maç olduğu hatırlanıyordur. Onlar da iyi oynadılar, daha iyi durumdalar. O nedenle zorlu bir maç olacaktır. Şimdi fikstür çok sıkışacak. Eğer Darüşşafaka Doğuş maçı liderliği ya da ilk ikiyi garantileyeceğimiz maç olursa, bu bizi ilerisi için çok rahatlatacaktır.  Darüşşafaka Doğuş oyuncuları maça daha rahat çıkacaktır. Tarihlerinde ilk defa Euroleague oynuyorlar ve Top 16’ya kalma başarısı da gösterdiler. İlk sene için kimsenin onları sorgulayamayacağı bir konumdalar. Böyle olduğunda da oyuncular daha rahat oynuyorlar. Bu da performanslarının üstüne çıkmalarını sağlayabiliyor. Rakibimizin kaybedecek bir şeyi yok. Güzel bir sahada, güzel bir maç oynamaya çalışacaklar. O nedenle daha dikkatli olmamız gerekiyor.”

Diğer gruptaki sıralamayı öngörebilmek çok zor

“Bence bizim grup ilk dört olarak şekillenmiş duruyor. Anadolu Efes’in işi zor ama başarmalarını isterim. Ne kadar çok Türk takımı Top 8’de olursa, o kadar mutlu oluruz.  Önemli olan diğer grup. Diğer grup için tam şekillendi diyoruz, işler yeniden başlıyor. Bu hafta Barcelona-Real Madrid maçı var. Brose Baskets, Khimki ile oynuyor. Laboral de ilerleyen haftalarda evinde hem Barcelona, hem de Real Madrid ile oynuyor. Laboral 8 galibiyete çıktığı andan itibaren ikinci sırada bitirebilir. Euroleague’de hiçbir şey belli olmuyor. İddiası olmayan takım da herkesi yenebiliyor. Real Madrid’in fikstürü zor. Khimki bu hafta Brose’yi yenerse avantaj sağlayabilir. Tablo çok karışık. Öteki grubu öngöremiyoruz. Bizim için önemli olan, rakiplerden ziyade kendi performansımız. Bizim bu sezon oynamadığımız takım neredeyse kalmadı. Sezon başında Real Madrid ile oynadık ve o zaman sakatlıkları da yoktu. Müthiş sert bir maç oldu, acayip asıldılar ve onları yendik. Bizim burada korkacağımız takım yok. Elbette her takıma yenilebilirsiniz ama bence rakipler düşünsün. Tamam, her takıma yenilebilirsin ama bu seyirciyle, bu salonda her takıma karşı oynadık. Sadece iç saha da değil. Kızılyıldız’ın evinde tek yenildiği takım biziz. Kuban’ı da deplasmanda yendik. Biz içeride ya da dışarıda basketbolumuzu oynuyoruz. Bence rakipler bizden kaçsın, karşıdan gelecek takım düşünsün.”


“Sakat oyuncu olarak kalan Pero Antic. Ekpe’nin durumu kontrol altında. Sakatlıktan ziyade yorgunluk var. Antic’in sakatlığı sonrası iki uzunumuz da çok yoruldular ve yıprandılar. Antic’in durumunu şöyle özetleyelim; bugün sabah 5-0 idmana çıktı. Takımla birlikte koştu, smaçlar yaptı. Onun sakatlık yerinde ödemi vardı ve ödemi geçtikten sonra baldırında tekrar ödem oturdu. Ödem değil, bir sıvı gibi gözüküyor. Bu biraz daha süreci uzattı. Ama bekliyoruz, şimdi iki gün sonra bir daha kontrolü olacak. Ödemi azaldı, oyununu etkilemediği sürece yavaş yavaş başlar. Sloukas biliyorsunuz ki artık oynuyor. Sloukas’ın sakatlığından sonra Hickman’ı ligde kullanmaya başlamıştık biliyorsunuz, yine değiştirebiliriz, bu hakkımız var.” 

Ömer Faruk Yurtseven’in durumu ve altyapıların gelişimi

“Medyada “Fenerbahçe yollarını ayırdı” ve “kadro dışı gibi haberler çıkıyor. Ömer Faruk bizim altyapımızın oyuncusudur. O, şu anda genç takım yaşında. Biz onu herhangi bir takımdan, bonservis ödeyerek transfer etmedik. Kadro dışı kalma gibi bir durum yok. Ömer Faruk genç takımdan yukarıya gelmiş, genç takımın oyuncusu. Profesyonel kontratı yok. Biz onu bir proje olarak düşündük, hocamız da öyle düşündü. Yaşı itibariyle o pozisyonda Avrupa’da tanınmış bir oyuncu. Biz oyuncuya gelişim planını sunduk. Ömer bunu istemediğini, NCAA’de okuyup yolunu öyle çizmek istediğini belirtti. Böyle olunca da A takımda olmasının, yatırım yapılmasının bir gereği yok, o zaman genç takıma geri döndü. Bir ayrılık ya da fesih yok; zaten bizim genç takım oyunumuz kendisi. Tabii ki bizimle 2-3 sene daha kalması gelişimi açısından bizce daha iyiydi. Obradovic gibi bir koçu dünyada kimse bulamaz. Bu kadar büyük oyuncularla oynama ve idman yapma fırsatı da bulamaz. Şimdi genç takıma döndü, ondan sonrasını göreceğiz. Ncaa olur, NBA olur; ileride Türkiye’ye dönerse zaten hakları bizde. Genç takımımızdan proje oyuncusu olarak aldığımız bir isimdi, NCAA gitmek istediği için de tekrar genç takıma döndü ve idmanlarını orada sürdürüyor." 

"Burada tek isim Ömer Faruk Yurtseven değil. Oyuncular artık Amerika’ya koleje bile değil, çok genç yaşta liseye gidiyorlar. Burada aslında kanunen düzenleme yapmak gerekiyor. Biz TBF’ye başvurduk. Oturup bunun bir yolunu bulalım. Eğer oyuncu okuma amaçlı gidiyorsa, sonra draft olup NBA oluyorsa TBF onu 10 sene milli takımlarda oynatacak, NBA kendi liginde oynatacak ve burada zarar gören yetiştirici kulüp olacaksa, o zaman NBA’in ödediği parayı Federasyon olarak kulüplere ödemelisin. O zaman buna devam ederiz. Burada asıl önemli olan yolu bulmak. Burada aslında FIBA’nın devreye girmesi lazım. Bütün Avrupa’yı kapsayan bir yol bulması gerekiyor. Bu durumda Federasyon ve kulüpler olarak önlemler almak gerekiyor. Bu sadece bizde olan ya da bizi ilgilendiren bir konu değil. Buralarda üst profil oyuncu yetiştirip gönderen kulüplerin kaybının karşılanması lazım.” 

Bogdan Bogdanovic’in form durumu 

“Bogdan Bogdanovic sezon başında bir sakatlık yaşadı. Avrupa Şampiyonası’nı neredeyse idman yapamadan oynadı. Sezon başında herkes endişelendi ama biz herkese sabretmelerini söylüyorduk. Tekrardan kondisyon ve form için zaman ihtiyacı vardı. Gerçekten de öyle oldu. Bogdanovic Kasım sonu ve Aralık başı gibi form tutmaya başladı ve öyle gidiyor. Zaten çok karakterli ve çok da seviliyor. İşini de çok iyi yapmaya çalışıyor. Hedefleri var.”

“Takım içinde 3-4 tane lider karakterli oyuncu var. Bogdanovic de bunlardan biri. İyi oynuyor, iyi mücadele ediyor. Bana, onun bu form durumu sürpriz olmadı. Ondan bu performansı alacağımızı biliyorduk.” 

“Kızılyıldız maçında ilk yarıyı kötü oynadık. Ben, uzun süredir sakat olmasına rağmen Antic’e soyunma odasına girip takım arkadaşlarını canlandırmasını söyledim. Onlar uyandığı zaman taraftar da uyanıyor. Antic de orada bir lider. Bu oyuncuların hepsi önemli başarılar kazanmış oyuncular, aralarında da iyi bir grup oluşturdular. Başka bir takımın saha içindeki durumuna baktığınızda problemleri anlayabiliyorsunuz. Bizim takımımız birbirine bağlı, roller çok iyi oturmuş durumda. Zaten bu işi dünyada belki de en iyi yapan koçlardan biriyle birlikteyiz. Koç kimyayı ve rolleri nasıl oturtacağını çok iyi biliyor. Bu da zaten aldığı başarılarla belli oluyor.”

Fenerbahçe Ülker Sports Arena’daki atmosfer harika

“Kesinlikle müthiş bir destek var ve herkes katılıyor. Bir yanlış düdüğe anında reaksiyon gösteren ve baskı altına alan bir ortamımız var. Şarkılar ve marşlar söylenmiyor deniyor, bir anda pota arkasından biri başlatıyor ve herkes katılıyor. Üst taraflardaki gruplarımız her zaman destek oluyor, alt tarafları harekete geçiriyorlar. Hepsi müthiş destek veriyor. Genelde aileler var ama hepsi oyunun içinde oluyor. Bu, çok güzel bir şey.”

“Şimdi Play Off oynayacağız ve Euroleague serisinde de onların varlığı çok önemli olacak. Lig maçlarında biraz daha az oluyoruz. Ne yazık ki atmosferler aynı olmuyor, atmosferleri aynı yapmamız gerekiyor. Oyuncular çok yoruluyor, ligde altı yabancılı sistemde herkes herkesi yenebiliyor. Bu da ligin kalitesini ve 6 yabancılı sistemin doğru olduğunu gösteriyor. Düzgün bir sistem oldu ve ligin kalitesi arttı.

“Pınar Karşıyaka iyi bir takım, taraftar desteğiyle birlikte iyi oynuyorlar. Çok iyi bir süreçten geçmiyorlar, üst üste maçlar kaybettiler. İyi bir maç olacaktır.” 

“Kadın basketbol takımımızın Ataşehir’de oynadığı maçları yerinde izlemeye çalışıyorum. Çok iyi oynuyoruz. Sezon başında biraz savunmada problemlerimiz vardı ama yavaş yavaş onları da oturttular. Bunları ciddi şekilde düzelttiler ve yola devam ediyorlar. İyi bir kaptanları var. Çok eskiden beri takıma da hakim Birsel. İyi yabancı oyuncularımız var. İyi bir takımımız var. Final Four’da elbette günlük performanslar önemli, erkek Final Four’unda da bu böyle. 3-5 maçlık seri olsa farklı olur ama 40 dakikalık mücadele bütün sezona etki ediyor. O açıdan kolay değil ama ben inanıyorum ki kupayı alacak gücümüz var. Hem kalitemiz, hem de yüreğimiz var. Dilerim sonunda kupayı alırız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.