Av. Tamer Kulaçoğlu Röportajı

Tamer Kulaçoğlu

Tamer Kulaçoğlu10 Mart 2016, 23:29

Kulaçoğlu hukuk bürosu kurucusu ve sahibi Av. Tamer Kulaçoğlu ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

    •    Tamer Bey, Sizi Tanıyabilir miyiz?

Kurucusu ve yöneticisi olduğum Kulaçoğlu Hukuk Bürosunda Yönetici Avukat olarak çalışmaktayım. 1990 yılında İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Okul yıllarımdan itibaren çalışma hayatım da başladı diyebilirim. Mezuniyet ve askerlik görevi sonrası öncesinde de sahip olduğum deneyim ile kendi hukuk büromu kurarak serbest avukat olarak çalışmaya başladım Mesleğimin yanı sıra, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlamaya çalışıyorum. Başta motor sporları olmak üzere, kayak, snowboard ve futbol ile ilgileniyor ve elimden geldiğince de yapmaya çalışıyorum.

    •    Kulaçoğlu Hukuk Bürosu hangi alanlarda hizmet vermektedir? Ekibinizi ve çalışma şeklinizi anlatabilir misiniz? 

Kulaçoğlu Hukuk Bürosu olarak; hukukun hemen her alanında var olmaya çalışarak, müvekkillerimiz için nitelikli hukuksal çözümler üretmekteyiz. Kulaçoğlu Hukuk Bürosu olarak alanlarında uzman, nitelikli, çalışkan ve pratik çözümler üreten kaliteli bir ekiple çalışıyoruz.  Birlikte çalıştığım tüm avukat arkadaşlarımın; Kulaçoğlu Hukuk Bürosuna katılma sürecinde azami özen ve dikkat göstermeye çalıştığımı ifade etmeliyim. Malumunuz başarının pek çok yol ve yöntemi olabilir. Ancak bence en önemlisi, uyumlu çalışma ortamıdır. Örneğin; dünya yıldızlarından oluşan bir futbol takımının mutlaka başarılı olacağını söylemek büyük bir yanılgı olur. Ancak bu yıldızları bir birine uyum sağlayabilecek isimlerden seçebilirseniz, başarı bence kaçınılmaz olacaktır. Ben de dahil olmak üzere tüm avukat arkadaşlarım, hemen her konuda düzenli eğitimler almakta ve bunları hayata geçirmek için elimizden geleni yapmaktayız.

    •    Diğer Hukuk bürolarından ayrıştığınız noktalar ve farklarınız nelerdir? 

Türkiye’deki tüm hukuk büroları yasal olarak aynı özellikleri taşımak zorundadır. Bu nedenle temel farklılıklarımız olduğunu söylemek diğer meslektaşlarımıza haksızlık olacaktır.  Biz, tüm hukuk bürolarının ve tüm avukat meslektaşlarımızın hukukun üstünlüğü ve savunmanın kutsallığı çerçevesinde hareket ettiğini biliyor ve buna yürekten inanıyoruz. Biz de aynı şekilde “ hukukun üstünlüğü ve savunmanın kutsallığı “ çerçevesinde mücadele ediyor ve çalışıyoruz. 

    •    Kısa sürede Türkiye’nin en tanınan hukukçularından ve hukuk bürolarından oldunuz, başarınızı neye borçlusunuz?

Bu hoş yaklaşımınız için teşekkür ederim. Öncelikle hiçbir avukatın bir diğerinden mevki ya da makam anlamında üstün olmadığını bir kez daha vurgulamak isterim. Stajını tamamlamasını müteakip, yemin edip cübbe giymek suretiyle avukatlık mesleğine bugün başlayan bir avukat ile en kıdemli avukat arasında; tecrübe dışında hiçbir fark ya da ayrım bulunmamaktadır. Hepimiz adalet ve hukukun üstünlüğü için mücadele eden şerefli bir meslek grubunun mensuplarıyız.
Tanınma konusuna gelince, bunun biraz yaptığınız işlerin kamuoyuna mal olması, biraz da mesleki kıdemle ilgili olduğunu düşünüyorum.  Ben ve birlikte çalıştığım diğer avukat arkadaşlarım, ele aldığımız işlerde en nitelikli hukuki sonucu elde etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ben, çalışma ve disiplinin temel başarı anahtarı olduğuna hep inanmışımdır. Tüm iş ve yaklaşımlarımızda temel aldığımız bu iki unsurun bizi başarılı kıldığını düşünüyorum.

    •    2016 yılına yönelik hedefleriniz nelerdir?

Hedef kelimesi içerdiği anlam nedeniyle birçoğumuz için iddialı gelebilir. Hele bir yılın tamamı için hedef koymak çok daha iddialı bir yaklaşım. Ancak, globalleşmenin sonucu olarak; dünya ve ülkemiz inanılmaz bir hızla gelişip dönüşmektedir. Bu dönüşümü,  bizim meslek grubumuz dahil olmak üzere tüm sektörlerde gözlemlemekteyiz. Değişime direnen, geleceği öngöremeyen tüm işletmeleri, zor günler beklemektedir. Biz de bu yüzden, sürekli değerlendirmeler yapmaktayız. Bölgesel sıkıntıların kısa süre içerisinde atlatılacağını ve ülkemizin her alanda hızla büyüyeceğini düşünüyoruz. Bu süreçte, en değerli kaynağımız olan insan altyapısını geliştirmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. 2016 yılındaki amacımız hukukun üstünlüğünü egemen kılmak konusunda öncü ve önder olmaktır. 

    •    Türkiye spor adamları ödül töreninin yönetim komitesinde yer alan ilk avukatsınız, bu projede yer almanız nasıl ve ne şekilde oldu? 

İlk avukatım demek doğru olmaz. Bugün İstanbul Anadolu Adliyesi’nde hakim olarak görev yapmakta olan Sayın İzzet Durak Beyefendi benden önce bu konuda öncülük etmiş çok değerli bir meslektaşımdır. Bunu bir bayrak yarışı olarak görüyorum. Bu sene bayrak bendeydi gelecek yıllarda da başka meslektaşlarımda olabilir.  Organizasyonun kurucusu olan Sayın Nedim Delibaş ile geçtiğimiz yıl, ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla tanışmıştım. Nedim Bey 14 ‘üncüsünü gerçekleştirdiğimiz ödül töreni için bir tertip komitesi oluşturmayı planladığını ve benimde bu komitede yer almamı istediğini söylediğinde, düşünmeden kabul ettim. Bu organizasyon sayesinde başta Sayın Nedim Delibaş ve Tertip Komitesi Başkanı Sayın Turgay Kıran olmak üzere, çok sayıda değerli dost ve arkadaş edinme imkanı buldum. Sayın Nedim Delibaş’a tertip komitesinde yer almam konusundaki teklifi için bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Gelecek yıl da sizi bu organizasyonda görebilecek miyiz? Olmanız halinde, avukat kimliğiniz ile organizasyona katacağınız yenilikler olacak mı?

Türk sporuna hizmet edenlerin anıldığı ve ödüllendirildiği böylesine önemli bir organizasyonda tarafıma görev verilmesi halinde hiç çekinmeden kabul edeceğimi net bir şekilde ifade etmek isterim. Organizasyon ve ödül töreninin 15 yaşında olduğu düşünülürse, geçmiş deneyimlerinden kaynaklanan ciddi bir tecrübe ve birikime sahip olduğu kolayca anlaşılacaktır. Her geçen yıl büyüyen ve kurumsallaşan bu yapıya elimden geldiğince ve kişisel tecrübelerim ışığında katkı sağlamaya çalışacağım. İlk insandan itibaren gelişen sosyal yaşam, beraberinde düzenleme ihtiyacını da getirmiştir. İki kişiden oluşan, basit diye nitelendirebileceğimiz bir ortaklıkta dahi, tarafların karşılıklı ilişkilerini düzenleyen kurallara, yani ortaklık sözleşmesine ihtiyaç duyulduğunu hepimiz bilmekteyiz. Çok sayıda iş ve işlemin bir araya geldiği böylesine büyük bir organizasyonun gerçekleşmesi için ise çok daha karmaşık ve nitelikli düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır. Kişisel hukuki tecrübelerimin bu anlamda önemli katkı sağlayacağını düşünüyor ve inanıyorum. Ayrıca beni tanıyan herkesin bildiği üzere, yenilik ve gelişime son derece değer veren araştırmacı bir kişiliğe sahibim. Organizasyona katıldığım ilk günden itibaren elimden geldiğince bu konularda da katkı sağlamaya çalıştım. Umarım birlikte çok daha iyi işler yapabiliriz.

    •    Spor konusunda düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Sporun toplumsal gelişim konusundaki önemi yadsınamaz. Aslında çok beylik ve sıradan bir yaklaşım olarak görebilirsiniz bunu. Ancak inanın öyle. Bakın tüm gelişmiş toplumlara, spor önemli bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü sporun temelinde çalışma var, disiplin var, azim var, istek var, hırs var. Bunların olduğu yerde başarı ve gelişim kaçınılmazdır. Biz çocuklarımıza, gençlerimize bu duyguyu aşılayabilirsek, başarı kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkacaktır. Bakın Almanya Futboluna ve Alman Milli Takımına; dünyanın en yetenekli futbolcularının Alman olduğunu söylemek abartılı olur. Paranın bir motivasyon aracı olduğunu düşünürsek, dünyanın en çok kazanan futbolcularının da Alman olduğunu söyleyemeyiz değil mi? Peki nasıl başarılı oluyorlar?  “ Programlı ve disiplinli çalışarak” . Bir örnek daha vermek gerekirse; İzlanda, sanırım toplam nüfusu 320.000 civarında, İstanbul’un bir ilçesi kadar. Spor özelliklede futbol alanında İnanılmaz bir program uyguladılar ve şu an nüfusları da dikkate alındığında dünyanın bu konudaki en başarılı Milli Takımı “ İzlanda” . Demem o ki; Bilim ve Sanatla birlikte, Spor bir ülkenin temel gelişmişlik kriteridir. Bu üç önemli konuda başarılı değilseniz, gelişmiş bir ülke olduğunuzdan bahsedilemeyecektir. Başarılı sporcular ve spor adamları sürekli gündemde olduklarından toplum için son derece iyi örnek oluşturacaklardır. Bu sayede gelişmiş dünya ile aramızdaki farkı çok daha hızlı bir şekilde kapatabiliriz.

    •    Gençlerimiz başta olmak üzere, spora teşvik konusunda projeleriniz var mı?

Bireysel olarak böylesine önemli bir konuda ahkam kesmek istemem. Ancak burada ilk kez açıklamak istediğim bir teklifim var. Gelecek yıl 15. si yapılacak Yılın Spor Adamları Ödül Töreni’ne, bu anlamda farklı kategoriler eklemek suretiyle gençleri motive ve teşvik etmeyi planlıyorum. Biri 16, diğeri 9 yaşında iki oğlum var. Sportif ve sanatsal başarılarının onlar için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Başardıkları en ufak şeyde bile ne kadar mutlu olduklarını bizzat ve yakından gözlemliyorum. Türkiye’nin gerçek değerlerinin, bu yaşlarda böylesine önemli bir ödül ile tanışmaları, onları inanılmaz şekilde mutlu ve motive edecektir. Ben de bu şekilde spora katkı yapmış olurum değil mi?

    •    Medyanın spora olan yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Medyanın haber, ekonomi, magazin ve spor dahil tüm alanları içine alan bir bütün olduğunu düşünüyorum. Bence bunlardan en ilgi çekeni Spor. Ben ve benim gibi birçok insan eminim ki gazeteleri, spor saylarının sonda olması nedeniyle sondan başa doğru okumaktadır. Diğer konulardaki basın mensuplarına haksızlık etmek istemem ama Türk Spor Medyası gerçekten dünyadaki emsallerinden geri kalmayacak şekilde gelişmiş ve nitelikli bir yapıya sahiptir. Futbol dışındaki branşlara biraz daha önem verebilmeleri halinde bence kusursuz olarak nitelendirilebilirler. 

    •    Spor hukuku konusunda ülkemizin en deneyimli hukuk bürolarının başında geliyorsunuz, bu alanda uzmanlaşmanızın nedenlerini öğrenebilir miyiz? 

Bu konuda röportajın başındaki cevaplarıma vurgu yapmak isterim. Ben dahil tüm meslektaşlarım hukukun üstünlüğü için çaba sarf etmekteyiz. Hiç birimizin bir diğerinden farkı bulunmamaktadır. Spor Hukuku kavramını temel hukuktan ayırmak aslında çok doğru olmasa da, futbolun bu konuda farklı bir konumu olduğunu belirtmek isterim. Diğer tüm spor dallarındaki uzlaşmazlıklar için genel mahkemeler yetkilidir. Ancak futbol bu konuda istisna teşkil etmektedir. Futbol ailesi içerisindeki uzlaşmazlıklardaki yargılama yetkisi 11.07.2015 tarihinde yapılan Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulunca, Genel Mahkemelerden alınarak Futbol Federasyonu çatısı altında örgütlenen Uyuşmazlık Çözüm Kurullarına (UÇK) verilmiştir. Hakem heyeti şeklinde organize olan UÇK’ları genel mahkemelerden ayıran önemli yapısal farklılıklar bulunmaktadır. Biz bu konuda yapılan ilk düzenlemeyi müteakip mevzuatı hızlıca incelemek suretiyle UÇK ların kurulmasının ardından gecen 2-3 aylık sürede emsal olabilecek davalar açtık ve sonuçlandırdık. Uzun süredir birlikte çalıştığım spor hukuku alanında önemli çalışmaları olan Av. Serkan Kartal’ın bu konudaki katkılarını da özellikle belirtmek isterim.

    •    Spor Hukuku ile ilgili hazırladığınız kitapçık, hem sporcuları hem de kulüpleri yakından ilgilendiriyor. Biraz bu kitaptan bahsedebilir misiniz?

Ben ve ekip arkadaşlarım Kulaçoğlu Hukuk Bürosu olarak, müvekkillerimizin ihtiyaç duyduğu farklı alanlarda hizmet vermekteyiz. Uzun süreli tecrübelerimiz ışığında, aslında pek çok konunun ilgilileri tarafından net olarak bilinmediğini, bu nedenle de son derece ciddi hak kayıplarının oluştuğunu fark ettik. 

Nitelikli bir bilgilendirme ile bu hak kayıplarının kolaylıkla önüne geçebileceğimizi fark ettiğimiz andan itibaren böylesi bir çalışmanın içerisine girdik. Şu an basım aşamasında olan soru – cevap şeklinde hazırlanmış Spor Hukuku ve Spor Yargısına ilişkin kitapçığımızla, spor camiasını elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağız.

    •    Eklemek istedikleriniz?

Öncelikle bana bu fırsatı verdiğiniz için size ve Spor Türkiye ailesine teşekkürlerimi iletmek isterim. Malumunuz, toplum olarak Bilim, Sanat ve Spor’da henüz istediğimiz seviyede değiliz. İstediğimiz, hayal ettiğimiz seviyeye gelebilmek için tüm sporcularımızı,  yüreklendirmeli ve takdir etmeliyiz. Takdir edilmek ve ödüllendirildiğini bilmek, onları güçlendirecektir ve bu ödüller gelecek başarıların anahtarı olacaktır. 

Böylesine önemli bir organizasyonu başarı ile gerçekleştiren Spor Türkiye Ailesini ve Organizasyon Tertip Komitesini tebrik ediyorum.

Ayrıca başarıları nedeniyle oylamaya katılan tüm spor adamları için de birkaç şey söylemek istiyorum ;

Yürekten alkışlıyorum tüm adayları ve ödül alanları…
“Size benzemeli çocuklarım ve ülkemin diğer tüm çocukları.
Siz başarın ki; bizler ve çocuklarımız da size bakıp, sizi örnek alarak başaralım… “

Sevgi ve saygılarımla,
Av.Tamer KULAÇOĞLU

* www.kulacoglu.av.tr
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.