"Aslan Tuttuğunu Parçalıyor"


Cemil Burak Züğürt

Cemil Burak Züğürt

27 Ağustos 2017, 18:52Lige tamamıyla yenilenmiş kadrosuyla giren Galatasaray, ilk 3 hafta sonunda rakiplerini adeta ezerek istediği sonuca ulaştı ve lige 3'te 3 ile başladı.

Hırslı ve genç Hırvat hocası Igor Tudor ile koşan, rakibini her topta basan, oyunu önde kabul edip, o bölgede oynayan, hücum alanında ise; kısa ve ayağa paslar ile hücum eden bir Galatasaray izliyoruz 3 haftadır. 

Bu değişimde hocanın katkısı nedir derseniz;  oyun felsefesi ve iyi idman yaptırması yadsınamaz gerçekler, ancak bunu da iyi oyuncular ile yapabiliyor olması ve bunu görmüş, anlamış olması da artısı. 2 yıldır dibe vuran kadro kalitesini bir türlü düzeltemeyen ve hem maddi hem de sportif çöküş yaşayan Galatasaray'ın kurtarıcısı olmuş durumda Tudor. Ne yönetim, ne eski hocalar bu problemi uygun oyuncuları bulup aşamadılar. Ta ki Tudor gelene kadar.

Merkez Orta sahadaki 3'lü Fernando-Ndiaye ve Belhanda'yı geçen yıldan kadroda bulunan Tolga ile iyi harmanlamış hoca. Buna ilaveten sağ bekte Mariano'nun destansı enerjisi ve yeteneği, Sol bekte Martin Linnes'in her şeyini vererek "bende bu takımın parçasıyım" dercesine oynamasıyla Galatasaray adeta durdurulamıyor. 

Her topa basan, rakibi ısıran, enerjisiyle yıldıran Ndiaye,Mariano, Tolga üçlüsüne Linnes, Garry, Fernando ve hatta Belhanda eşlik edince Galatasaray'a karşı hücum etmek işkenceye dönüşüyor. Gomis, Serdar Aziz ve Maicon'un da fiziki güçleriyle mücadeleye eşlik etmesi ayrı birer probleme dönüşüyor rakipler için. 

Hücum anlamında Belhanda'nın yeteneği ve pas zekası, Mariano'nun top tekniği ve kanadı işlemesi, Ndiaye'nin çabukluğunu ve esnekliğini top tekniğiyle birleştirmesi, Tolga'nın her alana koşması, dönen top yada rakip ceza sahasına giden her topa ayrı mücadele etmesi Galatasaray için artı. İlaveten Garry Rodrigues'in çabukluk ve sürat olarak iyi bir oyuncu olsada; güç olarak yeterli düzeyde olmaması ve son toplarda doğru kararlar alamaması bir nebze sıkıntı yaratıyor ama oyuncunun süratini, iyi niyeti ve çalışkanlığıyla harmanlamasıyla bunları şimdilik örtüyor. Ve Gomis... 

Hücum anlamında gücünü iyi kullanması, rakipler ile sürekli boğuşması ve golü arzulaması muazzam. "Kara Boğa". Kısaca  Galatasaray'ın hücumda hem Eren Derdiyok gibi hem de Gomis gibi iki golcüye sahip olması büyük şans... Tarz olarak farklı olsalarda kalite olarak benziyorlar. Yalnız Eren'den verim almak için en az 60-70 dakika kullanması lazım Sarı-Kırmızılıların. Eren tarzındaki uzun adamlar sonradan maça girip kolay ısınamıyorlar. 

Ligde maçlar zorlaşacak Galatasaray için. Ama bunu fikstür deyip eski rakiplerine saygısızlık yapmayacağım diğerleri gibi. Galatasaray farkındalık yaratıp; ben bu ligin ağır abisiyim demiş durumda ve bundan sonraki maçlarda rakipler ekstra önlemler ve motivasyon ile savaşacaktır. Ama bu şekilde mücadele gücü yüksek olan Galatasaray; takım olarak daha da kaynaştıkça, kolayına takılmayacaktır.

 Kadro derinliği için en az 2 transfer daha şart. Bunlardan birinin ismi geçen Kwadho Asamoah olması, oyuncunun joker bir tarzı olmasından dolayı kadro için büyük şans olur. Kadro derinliğine ilaveten Maicon ve Serdar Azizin hantal ve hataya müsait, "hamle adamı" tarzında iki adam olması, gelecekte daha büyük rakiplere karşı büyük problem teşkil eder. Ama geçen yıla kıyas yaparsak; bu problemler hem çözülebilecek hem de kısa vadede büyük problem yaratmayacak problemler. Bu ilerlemede parmağı olan herkese bir sporsever olarak tebrikler. Türk futbolu bu tarz hamleler ve takımların artmasıyla ileri gidecektir. 
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.