ARDA, FATİH TERİM’DEN HABERSİZ ARABAYI ALDI VE DUVARA ÇARPTI…

Turgay Yavaş

Turgay Yavaş29 Eylül 2016, 00:01

Vatan Gazetesi spor internet haber müdürü sevgili Turgay Yavaş ile ligimize ve milli takımıza dair çok önemli bir sohbet gerçekleşirdik. Derbiyle ilgili yorumunu önceden sitemizde sizlerle paylaşmıştık şimdi sıra geldi röportajımızın tamamını sizlerle paylaşmaya….
 
Gelin şimdi röportajımıza yakından bakalım:
Beşiktaş ile sohbetimize başlamak istiyorum. İlk önce transferler başlayalım. Gündemi en çok meşgul eden transfer sürecinde Gökhan Gönül ve Caner Erkin’in Beşiktaş’a transfer olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Her iki transferde size etik mi?
İkisi de çok etik. Çünkü ikisi de rakip takımla ilişkisi kesildikten sonra yapılmış transferler. Beşiktaş başkanı Fikret Orman, Gökhan Gönül’le anlaşılması sorusuna ‘ Gökhan Gönül Fenerbahçe’nin futbolcusudur, Fenerbahçe ile ilişkisini kesmeden onunla masaya oturmamız düşünülemez’ demişti. Hatta Aziz Yıldırım, Gökhan Gönül için ‘Ne zaman bizi şampiyon yapmış ki ’deyip, ilişkiyi tamamen koparttıktan sonra, Beşiktaş hem Gökhan Gönül hem Caner Erkin ile anlaştı. Bu olayda eskiden Hasan Vezir gibi çuvala koyup ta kaçırma olayı yok. Burada Beşiktaş’ın yaptığı iş bir nevi Süleyman Seba duruşudur. Rakip takımla ilişkisi kesildikten sonra yapıldı. Hem çok mantıklı iki transfer yaptı hem de etik bir şekilde yaptı. Maliyeti ucuza getirmiş olabilir. Çünkü her iki oyuncu Beşiktaş’ı istiyordu.
 
Mancini’nin Caner’i transfer etmesi ve De Boer ’un Inter’in başına getirildikten sonra Caner’in kulüple ilişkisi kesilmesi süreci için neler söylersiniz?
Mancini, Caner üstünden para kazanmak için Inter’e transfer etti. Herkes bilir Mancini’nin nasıl transferlerden para kazandığını. De Boer geldikten sonra Caner’de kendisinin oynamayacağını biliyordu, De Boer ’de biliyordu, herkeste biliyordu. Caner, Beşiktaş’a adeta altın tepside sunuldu. Caner’in Türkiye’de özel hayatıyla ilgili sıkıntıları vardı, buradan ayrılması kendisi içinde iyi oldu. Bu sorunları aşarak Beşiktaş’a transfer oldu zaten bu olumlu gelişmelerin de takıma pozitifi şekilde yansıdığını görüyoruz.
 
Samuel Eto’nun transfer sürecinde yaşanılanlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Eto’o transferinde Antalyaspor Başkanı’nın aç gözlülüğü transferin tamamlanmamasına, Eto’o’nun da futbol hayatının bitmesine sebep oldu. Eto’ o Antalyaspor’a çok pahalı bir meblağa geldi ama iki katını Antalyaspor’a kazandırdı. Geçen sezon Eto’o olmasa Antalyaspor küme düşerdi. Bugün Antalyaspor’un hali ortada. Kaldı ki Eto’o gitmek istiyor neden tutuyorsun? Antalyaspor kulüp başkanı aç gözlülük yaptı. Kulüp menfaatlerini düşünmeyen Antalyaspor’un başkanıdır.
 
Sosa’nın ayrılması ve bir anda Milan’a gitmek istemesi burada asist kralı olan bir oyuncunun bu kararı almasındaki etmenler sizce ve transfere onay verilmesi doğru mudur?
Antalyaspor kulüp başkanının düştüğü hataya Beşiktaş başkanı Fikret Orman son anda düşmedi. Sosa gitmek istiyor, takımda kalmak istemediğini söylüyor, idmana çıkmıyor, Milan’da oymak istiyor ki zaten anlaşmış. Beşiktaş Sosa’dan para kazanarak çok akıllıca bir iş yaptı. ‘Sosa Beşiktaş’ı Şampiyonlar Liginde oynatabilecek, taşıyabilecek kapasiteye sahip bir oyuncu olmadığını daha önce konuk olarak katıldığım yayınlarda söyledim. Çünkü Sosa’nın derbi maçlarında öne çıktığı hiçbir maç yoktu. Sadece bu kıyaslama bile yeter.
 
Sosa ile Talisca’yı karşılaştırdığınızda hangisi seçersiniz?
Sosa, Benfica ’ya o golü atamazdı çünkü Sosa’dan o soğukkanlılık yok. Beşiktaş’a uluslararası arenanın tozunu yutmuş oyuncular lazım. Sosa Bayern Münih’e gitmiş ama başaramamış.
 
 
Gökhan Gönül’ün Beşiktaş’a transfer olduktan sonra konuşulan konulardan biri Andreas Beck mi oynayacak yoksa Gökhan Gönül mü? Sizce nasıl bir süreç izlemeli Şenol Güneş?
Bazı maçlarda Andreas Beck, bazı maçlar için Gökhan Gönül. Benfica maçında gördük ki Gökhan Gönül lazım ancak Karabükspor karşısında Gökhan’a gerek yok. Çünkü Beşiktaş’ın oynadığı sistemde beklerin ileriye çıkıp, orta açıp, gol attırma ihtiyacı olmadığını görüyoruz, biliyoruz. 82 tane gol atan takımda bu beklentilere girmeye gerek yok.
Geçtiğimiz sezon sizin de belirttiğiniz gibi 82 tane gol atan Beşiktaş’ın bu sezon itibarıyla en çok neye ihtiyacı var veya o ihtiyacı giderdi mi?
Beşiktaş takımının en büyük ihtiyacı takımda oynadığı her futbolcusunun uluslararası düzeyde olması gerekiyor. Caner Erkin ve Gökhan Gönül uluslararası düzeyde olan futbolcular. Yapılan transferlerden Adriano uluslararası düzeyde birçok karşılaşma oynamış üst düzeyde bir oyuncu.
 
Yapılan transferlerle devam etmek istiyorum. Gomez ’in gidişi sonrasında Aboubakar transferi için ne söylersiniz? Beşiktaş’a katkısı Gomez kadar olabilir mi?
Gomez ‘in yerine Aboubakar algısı var ben buna tabii ki de hayır diyorum. Gomez dediğiniz oyuncu şut sayısıyla- gol oranına baktığınızda Messi ve Ronaldo’dan sonra dünyada 3. sırada olan bir futbolcu. Gomez ‘in ayarında futbolcu alacaksanız, Real Madrid’den Karim Benzema’yı almanız gerekiyor. Porto’dan Aboubakar değil… Bu açıdan baktığımızda Gomez ’den Aboubakar’a düşmüş durumda Beşiktaş. Kalite anlamında da düşmüş durumda.
 
Gomez ‘in ayrılması sürecinde etkili olan durumlar nelerdi? Medya ya yansıyan durumları biliyoruz ancak ekstra olarak ekleyecek olursanız neler söylersiniz?
Öncelikli olarak şunu söylemek gerekir ki Gomez, Beşiktaş’tan ayrıldığına çok pişman. İstanbul’u eşi istemedi. Ayrılma kararı açıkçası fevri şekilde alınmış. Gomez eğer Beşiktaş’ı seviyorsa Nisan ayında imzayı atacaktı gidiyorum dese de Beşiktaş’a para kazandıracaktı.
 
Aboubakar transferinin alt metninde sizce ne var?
Bu transfer şöyle düşünülmüş olabilir; Cenk Tosun ve Ömer Şişmanoğlu var elinizde siz Gomez gibi bir transfer yaptığınız zaman otomatikman 3. Forveti yani Ömer Şişmanoğlu devre dışı bırakmış olacaktınız. Bu açıdan bakıldığı zaman Aboubakar transfer, biraz daha Cenk Tosun’a göre yapılan transfer. Yani Hamza Hamzaoğlu Burak Yılmaz varken forvet transferinde gösterdiği hassasiyeti bugün bu transfer sürecinde Şenol Güneş gösterdi. Buradaki hassasiyet ‘Benim Cenk’i kaybetmemem gerekiyor’. Geçen sene kaybettiği forvet milli takımımızın forveti yani. Her sene yedek kalacak futbolcu değil Cenk. Herkes Semih Şentürk değil. Bu açıdan baktığımızda Aboubakar transferi doğru ancak Gomez mi Aboubakar mı dediğinizde kalite olarak düşmüş oluyorsunuz.
 
Sizce gerçekten Şenol Güneş bu açıdan mı bakmıştır ve bu transfere onay vermiştir?
Şenol Güneş zaten oynattığı futbolculara ya da daha çok çıkartmak için çabaladığı futbolculara baktığınızda biraz daha Türk futbolcusuna önem veren bir teknik adam. Kalede bile yabancı istemeyen bir teknik adama. Şuan bile Fabricio’yu taraftar istiyor diye oynatıyor. Bursaspor döneminde kaleci Frey’i adeta yedi. Beşiktaş’a Victor Valdez geliyordu onay vermeyince İspanyol kalecinin futbol hayatı bitti takım bulamadı kendine. O yüzden kesinle Cenk Tosun’a göre yapılmış transferdir bu.
 
Beşiktaş’ta herkesin hem fikir olduğu durumlardan biriside 10 numarasının olmayışı öncelikle siz katılıyor musunuz bu tespite?
Kesinlikle katılıyorum bugün Beşiktaş’ın 10 numarası yok. Oğuzhan Beşiktaş’ın 10 numarası değil. Oğuzhan sadece 15-20 dakika futbol oynayan o süre zarfını oynadıktan sonra biten bir oyuncu. Oğuzhan’ın yıldızlaştığı maçlara bakın en fazla 15 dakika oynayıp geri kalan dilimde oynamayan bir oyuncu. O yüzden sizin 90 dakika oyuna kontrol eden bir oyuncuya ihtiyacınız var.
 
 
 
 
10 numara konusunda Sosa sizce bu görevi yerine getirebiliyor muydu?
Bence hayır. Ben Sosa’yı izlerken ön libero mu, 10 numara mı anlayamıyordum. Sosa frikikten kolay kaleci avlıyordu yoksa Sosa Muslera’yı avlayabilecek bir oyuncu değil. Sizin Muslera’yı avlayabilecek oyuncular ihtiyacınız, kaleciyi hataya düşürecek 10 numaraya ihtiyacınız var.
Mesela Talisca ’nın Benfica’yı attığı golde kalecinin hatası var. Barajı kuramaması, açısı yanlış. Zaten o topa da korkudan atladı. Talisca kaleci hamlesini anlıyor ama Sosa anlamıyor.
 
Talisca 10 numara mı?
Hayır değil.
 
Beşiktaş’a bu sezon katkı vermez dediğiniz isimler kimler?
 • Tolga Zengin: Herkes zaten bu konuda bizlerle hem fikir. Tolga Zengin çok iyi bir insan ama hiç iyi kaleci değil.
 • Necip Uysal: Adeta kayboldu. Stoper denendi olmadı. Uluslararası arenada oynayabileceğiniz birisi değil.
 • Veli Kavlak: Bundan sonra Veli Kavlak’ın iyi olması bir tıp ve futbol mucizesidir.
 
Geçen sezonda bu sezonda ortaya çıkması kuvvetle muhtemel bir sıkıntıda Beşiktaş’ın defans zafiyeti. Böyle bir zafiyet sizce neden kaynaklanıyor?
Real Madrid’de Pepe ile Varan vardır. Pepe ile Varan stoperdir ama Real Madrid yine gol yiyordu. Bu Madrid’in stoperi olmadığı anlamına gelmez. Sizin savunma anlayışınızın iyi olmadığını gösterir. Beşiktaş deplasmanda Akhisar’dan gol yemedi çünkü iyi savunma yaptı. Eğer iyi savunma yaparsanız gol yemezsiniz. Beşiktaş’ın çok iyi stoperleri var. Şuan Şenol hocanın yapması gereken savunma anlayışını oturtmak.  Beşiktaş, Benfica maçında Tolga eğer hata yapmasaydıBeşiktaş yine gol yemezdi. İyi savunma yaptıktan sonra sıkıntı yok. Beşiktaş erken gol bulduktan sonra savunma yapmasını öğreniyor.
 
Geçen sezonla bu sezon arasında savunma kurgusu anlamında artılar veya eksiler neler?
Beşiktaş’ın artıları içerisinde bir kere Gökhan İnler’i transfer etti Savunma forvetten başlar. Öndeki oyuncular ne kadar iyi savunma yaparsa rakipte o kadar kötü organizasyon yapar. Siz sadece işi arkadaki dörtlüye bırakırsanız olmaz. Bu noktada Athiba ve Oğuzhan’a baktığımızda Oğuzhan hep aksıyor çünkü aklı hep ilerde. Gökhan İnler ’in ise aklı hep geride.
Şuan Atiba’nın milli takımdan döndüğü için form düşüklüğü var. Athiba ’nın formu yükseldikten sonra Gökhan İnler ile birlikte o mevkiiye oturacağını düşünüyorum. Tosic ile Marcelo ’da savunmada oturursa Beşiktaş savunma kurgusunu tamamlamış olacak.
Beşiktaş’ın stoper bölgesinde Rhdolfo ve Atınç’ında olduğu için alternatifleri de var yani artı değerde.
Örneğin bu takıma Puyol ile Pique ’yi getirdiğinizde yine gol yiyorsanız bu savunma anlayışınızdan kaynaklıdır.
 
Ricardo Quaresma için bu sezon sizce nasıl geçecek? Neler bekliyor bu sezon kendisini?
Ricardo Quaresma yaşayabileceği her şeyi yaşamış durumda. Portekiz milli takımında şampiyon, şampiyonlar ligi, UEFA Kupası şampiyonlukları yaşadı. Yaşı da ilerlediği için bir nebze ben yapabileceğimi yaptım moduna bürünmüş durumda. Bu saatten sonra Quaresma’nın yapacağı iş ben nesil yetiştireyim olmalıdır.
Quaresma’nın inişleri çıkışları oluyor. Şenol Güneş bu düşüşleri görüp önlem mutlaka alacaktır. Bu sıkıntı Benfica maçında alenen gözüktü. Kısa süre içerisinde kendisine gelecektir. Dinamo Kiev maçı onun için bir adım olacaktır. Çünkü Şenol Güneş oyuncularının performansına bu motivasyonu katıyor.
 
 
 
 
 
Beşiktaş’ın sizce en büyük sıkıntısı nedir?
Beşiktaş’ın en büyük sıkıntısı önemli oyuncularının kiralık olmadı. UEFA’nın Fair Play sürecini atlattıktan sonra muhtemelen bu durumlar düzelecektir. Geçen seneki kadronuzdan Sosa ve Gomez gidince bu takımın hali ne olacak dendi, Talisca alındı ücreti çok pahalı. Aboubakar tutarsa fiyatı ucuz değil. Aboubakar tutmazsa forvet almanız gerekecek o yüzden bu sıkıntıların aşılması gerekiyor.
 
Fenerbahçe ile devam edelim. Dick Advocaat ‘ın takımın başına getirilmesi için ne söylersiniz? Doğru bir hamle miydi?
Değildi. Pereira ile devam edilmeliydi. Kadroyu Pereira ile kuruyorsun ondan sonrada başka birini alıyorsun. Monaco’ya elendin o yüzden Pereira’yı kovuyorsan o zaman Zorya maçından sonra bütün takımı kovman gerekir.
Fenerbahçeli yöneticilerin Zorya maçından sonra televizyonalar çıkıp ‘ Zorya Ukrayna’nın taş gibi takımıdır’ dediler inanılır gibi değil… Zorya karşısında bu kadar zorlanıyorsanız Şampiyonlar Ligi hayali kurmayın.
 
Fenerbahçe’nin geçen sezonki en büyük hatası veya hataları neydi?
Yapılan şov transferlerdi. Van Persi ve Nani Fenerbahçe’ye transfer olduğunda daha ozamanlarda Fenerbahçe’yi herkes şampiyon ilan ederken ben şampiyonunun Beşiktaş veya Galatasaray’dan birinin olacağını söyledim. Çünkü Fenerbahçe geçtiğimiz dönemde yaptığı en büyük hata şova dayalı transferlerdi. Galatasaray’ında en büyük hatası Hamza hocayı göndermesiydi. Beşiktaş geçen sezon adeta bu durumlardan  dolayı gümbür gümbür, göstere göstere şampiyon oldu.
 
Vitor Pereira’nın Fenerbahçe’si için artı olan durum neydi?
Fenerbahçe’nin zaten savunmasını Pereira oluşturdu. Vitor Pereira gittikten sonra Fenerbahçe’nin savunma anlayışı değişti. Fenerbahçe takımı şuan her saniye gol yiyebilecek durumda.
 
Vitor Pereira ve Fenerbahçe ile için bütün süreç nerede kırıldı?
Moussa Sow – Fernandao – Van Persie… Vitor Pereira 4-4-2 oynatıyor ona göre savunma anlayışını yapıyor ve sen Vitor Pereira’nın ısrarla 3 forvetim olmalı gerektiğini söylerken Sow’u gönderiyorsun. Bu göndermeyle Aziz Yıldırım, Pereira’nın ipini başta çekti. Pereira’nın Van Persie ile yaşadığı süreç ortada. Belki haklı belki haksız Aziz Yıldırım’ın Sow’u oradan aldığı andan itibaren bütün yapıyı çözdün. Pereira’nın kafasındaki yapı şuydu ; ‘Van Persie yanına Sow veya Fernandao’…Van Persie ile o süreci yaşadıktan sonra bir tık Fernandao oraya yerleştirdi Şuan Fernandao ortada yok bu süreçte onunda ipini çektin.
 
 
Giden oyuncaların geri gelmesi için ne söylersiniz?
Böyle bir şey yok. Sow, Emenike geri geliyor.  O zaman Kemalettin ’ide Rıdvan’ı da getir. Siz bu futbolculara vereceğiniz parayı genç futbolculara yatırın. Salih Uçan Vitor Pereira döneminden müthiş bir futbolcuydu şuan en çok tartışılan isim.
 
Sayın Aziz Yıldırım’ın artık bırakması gerektiği kanaatinde misiniz ve neden bırakmıyor?
Kesinlikle. Aziz Yıldırım 3 Temmuz sürecini atlattıktan sonra Divan Kurulu toplantısında ‘1.000.000 TL bu kulübün kasasına bırakıp gideceğim’ dedi. 1.000.000 TL bırakıp gideceğim dediğin kulüpten, UEFA’nın denetime girdiği süreci çıkıp açıklasın bunu kendisinde rica ediyorum. Çıkıp ta yok federasyon Beşiktaş’ı kolluyor, Galatasaray şike yapmış ya bırakın artık bunları. Fenerbahçe’nin ekonomisini nasıl batırdınız onu anlatın.
Soruyorum;
 1. Hani 1.000.000 TL bırakıyordunuz?
 2. Hani Yandex’e iki kelime yazdığında Messi, Ronaldo, Robben geliyordu?
Aklandıktan sonra bırakacağına söz verdin Neden bırakmadığını anlamıyorum. ‘Ben şundan dolayı bırakmıyorum, bu yüzden sözümü tutmadım desin ‘bizde tamam diyelim.
Bu sezon yapılan transferlere baktığınızda politika anlamında ve katkı anlamında Fenerbahçe’ye bir şeyler katabilecek oyuncular mı aldı Fenerbahçe?
Lens, Wiel… Bu transferler baştan aşağıya yanlış. Fenerbahçe’nin baştan aşağıya transfer politikası yanlış…
 • Lens: Çok iyi başladı.
 • Van der Wiel: Gökhan Gönül’den bir kat daha yararlı olacağını düşünmediğim bir oyuncu.
İleriki dönemler için Fenerbahçe’nin önünün açık olduğu kanaatinde misiniz?
Kesinlikle değil. Fenerbahçe’nin geleceği parlak değil, Fenerbahçe sistemi olan hiçbir takımı yenemez. Fenerbahçe bu dönemden nasıl çıkar, Ocak ayına kadar nasıl idare edecekler bilmiyorum. Ocağa kadar çok zor geçecek ama Ocak ayında da çok fazla şeyler yapılmaz Ben Fenerbahçe’nin ligi Başakşehir, Beşiktaş, Galatasaray, Osmanlıspor ve Konyaspor’unarkasında bitireceğine inanıyorum.
Fenerbahçe bu sezon sadece Türkiye Kupasına odaklanır. Eğer Finalde karşısında Galatasaray çıkmazsa kupayı alır. Finalde Galatasaray varsa, Galatasaray için rakip hiç önemli değildir.
Fenerbahçe taraftarına bu sezon Allah sabır versin.
 
Fenerbahçe’nin sportif başarısızlığının altında imzası olanlar kimler?
Fenerbahçe sportif anlamda bu kadar başarısızsa Aziz Yıldırım ve Mahmut Uslu yüzündendir. Bu iki isim futboldan elini ayağını çeksin, ondan sonra ister Dick Advocaat gelsin ister başka birisi Fenerbahçe düzelir. Son 8 senedir Fenerbahçe ile Beşiktaş 2 kere şampiyon oldular. Son 10 sezona bakın son 10 sezonun puan durumda ilk sırada Fenerbahçe var ama şampiyonluğu Galatasaray’dan daha az. Bundan Aziz Yıldırım ve yönetimi sorumludur. Siz her kaybettiğiniz maçtan sonra hakem suçludur, TFF kolluyor derseniz olmaz, bunlar boş cümlelerdir.
 
Galatasaray Riekerink ile yola devam dedi. Sezona da çok iyi başladı Galatasaraytercih anlamında doğru buluyor musunuz?
Riekerin’i ben Carwalha’ya benzetiyorum. Nazik ve adam gibi adam. Saygı duyan kendisine saygı duydurtan, taraftarı seven, taraftarın kendisini sevdiği bir adam. Galatasaray’ın böylesine buhranlı döneminde böyle bir teknik direktörü olması şanstır. Bunun içinde Sneijder’e çok teşekkür etmek gerekiyor. Böyle bir adamı önce alt yapıya kazandırdı, sonra teknik direktör olsun dedi ve oldu.
Riekerink Sneijder konusunda zaafa düşerse sıkıntı. Çünkü Galatasaray’da böyle zaafları gördük. Lucescu – Hagi gibi. Riekerink ’inde Lucescu gibi idare edeceğini düşünüyorum. Riekerink bu zaafı kulübe ve futbolculara hissettirmemesi lazım.
Sneijder’i 80’de oyundan alır Sneijder’ de ters bir hareket yaparsa bundan rahatsızlık duyar rahat olması gerekiyor. Hatta Riekerink Sneijder’i yanına çağırıp söylesin. Ben seni çıkartmayı düşünüyorum diye. Sneijder ne cevap verirse ona göre hamle yapsın. Çünkü bu zaaflar takımı bitirebilir. Çünkü Galatasaray takımında son zamanlarda bir özellik var ‘çok çabuk gruplaşma oluyor’. Bunun yaşanmaması için Riekerink önlemini baştan alması gerekiyor.
 
Sorması gerekiyor mu? Bir teknik adamın bu tarz hamlesi güvensizliği tetiklemez mi?
Bu zaafı yaşatmaması için sorması gerekiyor.
 
Selçuk İnan olayı için ne söylersiniz? Neden bir türlü Galatasaray taraftarıyla Selçuk İnan arasında konsensüs (uzlaşma) olmuyor?
Galatasaray’ın şuan ki en önemli oyuncusu. 10 numarası, maestrosu her şeyidir Selçuk İnan. Taraftarların bu oyuncuyu beğenmemesini anlamıyorum. Son Çaykur Rizespor maçının yıldızı Eren Derdiyok kadar Selçuk İnan’dır. Galatasaray’ın 3 kupa kazandığı dönemindeki maçlarına bakın, milli takımızın Avrupa Şampiyonasında oynadığı maçlara bakın en soğukkanlı, en iyi top oynatan, en rahat oyuncu Selçuk İnan’dır.
Defansla, orta saha arasından Selçuk İnan’ı kaldırdığınız zaman ne kadar sallandı gördük… Selçuk’u yok ederseniz yok olur Galatasaray.. . Galatasaray orta sahasındaki Tolga Ciğerci sadece Galatasaray’ın ciğeri, sadece koşuyor. Tolga yeni yeni adapte olurken Selçuk’u keserseniz olmaz. Bütün bir takımın yükünü bindirebileceğiniz tek oyuncudur Selçuk İnan. Selçuk İnan Galatasaray’ın belkemiğidir. Selçuk’tan Maradona tarzında şeyler beklemeye gerek yok. Selçuk’un oynadığı oyun bellidir. Selçuk’un oynadığı oyun Tolga geldikten sonra orta saha ile forvet arasında dengeyi sağlamaktır. Şuan Selçuk’un oynadığı futbol futboldur. Bir önceki dönem özellikle Hamza hocayla, Riekerink arasındaki dönemde Selçuk defansla, orta saha arasında bağlantıyı sağladı ne zaman defansla orta saha arasında bağlantıyı sağlasa Selçuk iyi oynamıyordu. Bu iş Mehmet Topal’ı alıp stoper yapmak gibi. Sen onu istemediği yerde oynatıyorsan, kendisi de zorla razı geliyorsa Selçuk suçlu olamaz. Senin oynattığın oyun anlayışın suçludur.
Hamza Hamzaoğlu Galatasaray’ın başındayken Galatasaray Hamza hocayı gönderdiğinde Galatasaray ilk 3’e giremez dedim oldu. Hamza hocayı sosyal medyadaki taraftarlar gönderdi.
Sosyal medyadaki taraftara sesleniyorum !!! Eren Derdiyok ilk 4 haftada gösterdiği performansı göstermeseydi aynısını yapacak mıydınız? Futbolcularınızın dönem dönem kötü zamanları olur. Hamza hoca gittikten sonra sistem çöktü. Sistemin çöktüğü noktada futbolcuları suçluyorsunuz böyle olmaz. Çöken takım içerisinde futbolcu sorumlu değildir ‘anlayış sorumludur’. Bu çöküş içerisinde bile kendini anlık olarak kurtaranlardan biridir Selçuk İnan o yüzden sahip çıkın…
 
Çaykur Rizespor maçında yaşanılan olay malum.  Tribün Eren derken neden topu alır bir oyuncu? Bu bile bir güç gösterisi değil mi?
Bu durumda Riekerin’in ne dediği önemli. Yani Riekerink Eren değip siz o topu alıyorsanız esas sorun daha büyük.  Riekerink hiçbir şey demeyip, Selçuk İnan ben bu takımın kaptanıyım ben kullanacağım demiştir ya da Eren kaptanım sen kullan taraftar senin golünle sevinsin demiş olabilir. Bunlar anlık şeylerdir.
 
Galatasaray’da transfer politikalarına bakalım. Nigel de Jong ve Josue transferleri için neler söylersiniz?
Nigel de Jong: Sneijder getirdi. Hiç gereği yoktu.
Josue: Sneijder kötü oynadığı zaman alternatif olarak çok iyi. Ama ilk oyuncu yapmanız bu takım için zor.
 
Galatasaray’da akılları kurcalayan durumlardan biride Sinan Gümüş’ün adeta kayboluşu. Sinan Gümüş için görüşleriniz nelerdir?
Bu durum Sinan’ın kendisi yüzündendir. Performansı hep aynı. Batuhan Karadeniz’in yaptığı hayatı yapıyor gibi. Aldığın topları kendin değerlendirirsen olmaz paylaşımcı olacaksın. Kerim Frei ’de bu yüzden oynamıyor Beşiktaş’ta oda paylaşımcı değil. Her golü sen atacaksın diye bir kural yok..
 
Sezona güzel bir başlangıç yapan Yasin Öztekin bu sezon o eski günlerini Galatasaray taraflarına gösterecek midir?
Hamza hoca kendisinin dilinden çok iyi anlıyordu. Riekerink, Hamza hoca gibi davranmaya çalışıyor ama Yasin, biraz Olcay Şahan’ın performansına dönüyor. Yetenekli, boş alanlara çok iyi kaçıyor, pozisyon üretiminde rakip takımı geride tutuyor. Yasin ve Olcay kıyaslamasında Yasin bir adım öndedir.. Yasin tekniğini kullanırsa o eski günlerine mutlaka döner.
Ben Yasin’i bir başka şekilde de Engin Baytar’a benzetiyorum. Tekniği bir tık düştü. Bazen çok şahsi oynuyor, Sinan Gümüş’ün yaptığı hataya düşüyor. Yasin en nihayetinde çok yetenekli bir oyuncu. Onun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Yasin’e açıkçası sormak lazım; nerede, kiminle daha iyi oynarsın diye…Yasin’, in kazanılması demek milli takımımıza oyuncu kazandırmak demektir.
 
Galatasaray’ın bu dönem oyuncu zafiyeti dışında sıkıntıya düşebilecek durumları var mı varsa sizce neler?
Teknik açıdan baktığımızda tek sıkıntısı deplasman maçları… Galatasaray, Akhisar maçında çok umut verdi ancak Kayserispor maçında o umudum kırıldı. Çünkü şunu seziyorum Galatasaray’da ilk 5 dakika rakibi tanıyor, tartıyor ondan sonra saldırıyor ve oynatmıyor. Bunu Akhisar maçında başardı, hatta evinde oynadığı Rize karşısında da bunu başardı. Ancak Kayserispor karşısında 1-0 öne geçmesine rağmen herhalde kendisine aşırı güvenden dolayı yıkıldı.
 
 
Milli takımımızla devam etmek istiyorum. Sayın Fatih Terim, Arda Turan’ı, Ukrayna- İzlanda maçlarının kadrosuna davet edecek mi?
Kesinlikle davet edecek Fatih hoca. Arda Turan ile Fatih hoca bence baba oğul arasında yaşanılan bir tartışma yaşadı. Aralarındaki durum Volkan’ın maçı terk etmesi gibi bir durum değil. Volkan’ı affetmediğinde Fatih hocanın %100 haklı olduğunu söyledik. Bu sorunu biraz esprili anlatacak olursak; Arda Turan, Fatih Terim’den habersiz arabayı kaçırdı ve arabayı çarptı’. Burada haklı veya haksızı ararsak bulamayız. İkisinin arasının bulunması lazım bulunduğunu da tahmin ediyorum.  Sayın cumhurbaşkanımız tarafından ricalar edildi. Fatih hoca Arda Turan’ı milli takıma alacak, büyük ihtimalle de basın toplantısına birlikte çıkacaklar.
 
Milli takımımızın ilk maçında gösterdiği performans sizi tatmin etti mi?
Hırvatistan deplasmanında gösterdiğimiz performans seçilen kadro yapısına göre çok çok iyiydi. Bu kadro yapısının üstüne birde Arda Turan’ı eklerseniz rakip takımlar size saygı duyar. Arda Turan bu takımın 10 numarasıdır, kalitesi olarak çok ileridedir.  Milli takımımızı Emre Mora’a, Hakan Çalhanoğlu ’na teslim edemezsiniz. Bu takımın 10 numarasını teslim edeceğiniz tek isim Arda Turan’dır.
 
Sizce milli takım bu gruptan kaçıncı çıkar?
Grup liderliği şansımız düşük ancak çıkarız bu gruptan.
 • Hırvatistan: Çok düşük bir performansa sahip. Hırvatistan’ın düşüklüğünün Euro 2016’da başladığını düşünüyorum. Bu kadar kabiliyetsiz forvet olunmaz.. Bu takımdan Modric’i alın TFF 1.ligde küme düşer. Milli maçta 4 tane top direkten dönüyor. Bu şansızlık değildir şansızlık 1 maçta kaçırdığınız da olur. Son 5 maçına bakıyorsunuz sayısızca gol kaçırmışsınız. Hırvatistan çok büyük düşüşte. Hırvatistan’ı düşüşten kurtaracak iki isim Modric ve Rakitic… Bu iki isim inisiyatifi eline aldıkça Hırvatistan kazanır. Hırvatistan kendi evinde iki tane maçını seyircisiz oynayacak olması hem de bu kötü futbolu Hırvatları ilk ikiye sokamaz.
 • Ukrayna: Ukrayna milli takımımı ilk ikiye giren bir takım kimliğinde değil.
Gerek bu iki takım gerekse Finlandiya ve Kosayı milli takımımız yenebilecek güçtedir. Bunların hiçbirinden mağlubiyet alacağımızı düşünmüyorum berabere kalabiliriz deplasmanda.
 
Türk futbolunun en büyük sıkıntıları sizce nelerdir? Katıldığınız programlarda sık sık dile getirdiğiniz konuları yazılı medyadan da okuyucularımızlapaylaşmanızı rica ediyorum sizden..
 1. Öncelikle TFF 1.Ligi ile başlayalım. Malumunuz 1.ligi izleyemiyoruz. Bunun mutlaka çözülmesi lazım. 2.yarının başında çözüleceğini tahmin ediyorum. Çözülmezse çok daha büyük sıkıntı çıkar.
FIFA 2017 oyunu bizim 1.ligimizi oylamaya sunuyor kalitesi artığı için siz buna yatırım yapmıyorsunuz. Niye bir yayıncı kuruluş yok bu kadar mı zor sevgili Kaan? Bu yayını izlettirebiliyorsan her türlü izlettirirsin. NTV Spor, Belçika Ligini alıyor ya çıkarsınlar şu reyting raporlarını Belçika ligi ne kadar izleniyor bakalım. Bu kendi ligine sahip çıkmayan kanalların Türk futbolunun gelişimi adına futbol programları yapıyorlar ya yapmasınlar. Bu suç federasyonda değil bu suç bunu satın almayan yayıncı kuruluşlarındır.
 
 1. Süper Ligimize gelelim. Futbolu izlemeyemiyoruz. Bir yayıncı kuruşu var Lig TV yayını hiç bir yere satmıyor. Fahiş fiyatlar belirliyor. Sanki el birliği ile futbol izlememizi engelliyor gibi oluyor. Bu durumdan da suçlu federasyon çıkartılıyor. Burada suçlu aramaya gerek yok çözüm ortada çözüm çok basit; fiyatları makul seviyeye getireceksin’…
 
 1. Paso Lig konusunda ayrı bir sıkıntı. Halen bu ülkede paso lig anlaşılmış değil. Çok açıklar var bunun üstüne de gidilmiyor. Paso Lig kaldırılmasın. Ben sporsever olarak paso ligin kaldırılmasını istemiyorum Kimin girip çıktığı belli olsun statlara. Paso Lig anlatılamadığı için bugün statlar bomboş.
Lucas Podolski Alman yayıncı kuruluşuna bizdeki Paso Ligigururla anlatıyor, güvenliğin üst düzeyde olduğunu söylüyor. Bizimkiler böylesine reklamı yapamadılar. Ben gitmediğim maçtan cezalı oluyorum. Benim kombinem var o tribün kapalı e o zaman neden paso lig var ben neden mağdur oluyorum? Ben taş atanı sana şikayet etmişim ben ceza alıyorum yok öyle.. Puan başına para dağıtıyor federasyon. 1.000.000 TL daha az dağıt her stada kamera koy bu kadar basit…
 1. Kulüp başkanlarımız ve yöneticilerimizin tavırları:
FB, GS, BJK, TS vs… Kim olursa olsun bu kulüp başkanlarının kendilerini bir Başbakan, Cumhurbaşkanı gibi görmelerine karşıyım… Sen bir kulüp başkanısın. Benim için sendika başkanı, vakıf başkanı neyse kulüp başkanı odur… Siz bir kulüp başkanısınız başka bir şey değilsiniz… Kulüpler şirketleşse, siz o kulübün sahibi olsanız Abramovic gibi ona tamam derim, yönetim şeklinizi anlarım… Anonim şirketi olabilirsiniz ancak Premier Ligdeki gibi işleyen bir sisteminiz yok…
Saygılarımla
Kaan İlhan
Twitter: @kaanilhan_
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.