Lale Orta'dan Basın Açıklaması

Lale Orta'dan Basın Açıklaması

20 yıl boyunca 150’si yurtdışında olmak üzere 1500’ün üzerinde maç yöneten Türkiye’nin ilk FIFA kokartlı kadın futbol hakemi Yrd. Doç. Dr. Lale Orta’nın delegelik başvurusu, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından reddedildi. Türkiye Futbol Federasyonu kararının gerekçesi olarak Yrd. Doç. Dr. Lale Orta’nın Şampiyonlar Liginde herhangi bir maç yönetmemiş olmasını ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde yönetilen maçların geçerli olmamasını ileri sürdü.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun gerekçesi ve kararı kadınlar futbol liginin ve kadınların performansının federasyon tarafından erkeklerle eşit değerde görülmediğini göstermektedir. Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde yürütülen bir maçın (Erkekler) Şampiyonlar Ligi’nde yürütülen bir maç ile eşit değerde görülmemesi ve Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde sayısız maç yürüten bir kadın hakeme delege olma fırsatının tanınmaması kadınlara karşı bir ayrımcılıktır.

Federasyonun Yrd. Doç. Dr. Lale ORTA’yı (Erkekler) Şampiyonlar Ligi değil de Kadınlar Şampiyonlar Liginde maç yönettiği gerekçesiyle delegelik hakkını vermemiş olması kendi statüsüne ve ülkemizdeki tüm spor federasyonlarının hakemlik ve antrenörlük yetiştirme ve geliştirme kurslarında uyguladığı hakemlik/antrenörlük unvanı verme prosedürlerine aykırı bir uygulamadır.

“Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü” Genel Kurul Hükümleri’ndeki Madde 22. Delegeler ve Oylar başlığı altında bulunan “Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği başkanı ile ön eleme müsabakaları hariç UEFA Şampiyonlar Ligi ya da bu lig öncesinde bu statüye denk organizasyonlarda en fazla müsabaka yönetmiş beş delege, (Başkan ve diğer beş delegenin de faal olmaması şarttır).” ifadesinde kadın veya erkek müsabakaları yönetmiş olma şeklinde bir koşul bulunmamaktadır. Ayrıca, ülkemizde tüm spor federasyonların hakemlik ve antrenörlük yetiştirme ve geliştirme kurslarında kadın branşı ya da erkek branşı diye yasal ve teknik bir ayrım bulunmamakta; kadınların hakemi ya da erkeklerin hakemi şeklinde bir unvan verilmemektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Yrd. Doç. Dr. Lale Orta’ya uygulanan muamele Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sının 10. Maddesine (Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.); 1985 yılında Türkiye’nin taraf olduğu, kadın-erkek eşitliği alanında uluslar arası düzeyde bağlayıcı olan Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesinin (CEDAW) genel hükümlerine ve mesleki fırsatlardan yararlanma ve mesleğinde ilerleme hakkına (11. Madde) aykırı bir karardır.

Ülkemizin en büyük spor kurumlarının başında gelen Türkiye Futbol Federasyonu’nun kadınlara karşı ayrımcılık niteliğindeki kararını tekrar gözden geçirmesini ve kadınların ve erkeklerin eşitliği prensibini hayata geçirmesini talep ediyoruz.

Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD)
www.sporturkiye.com


Etiketler; #lale orta

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.