FIFA 2026 Dünya Kupası'nın ev sahibini açıkladı

2026 Dünya Kupası Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika ortaklığıyla düzenlenecek.

FIFA 2026 Dünya Kupası'nın ev sahibini açıkladı

2026 FIFA Dünya Kupası ABD, Kanada ve Meksika'nın ortak  ev sahipliğinde düzenlenecek  Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinin (FIFA) 68. olağan  kongresi, Rusya'da gerçekleştirildi.
 
FIFA'ya üye ülke federasyonların başkan ve üst düzey yöneticilerinin  katılımıyla başkentMoskova'daki Expocenter'da gerçekleştirilen kongrede yapılan  oylama sonucunda 2026 yılında düzenlenecek 23. Dünya Kupası'nın ev sahibi, Fas'ı  geride bırakan ABD, Kanada ve Meksika ortaklığı oldu.
 
Kongrede yapılan oylama sonucunda ABD, Kanada ve Meksika ortaklığı geçerli 200oyun 134'ünü alırken, Fas 65 oy aldı. 1 oy ise tarafsız olarak  verildi.
 
ABD, Kanada ve Meksika'nın ev sahipliğini aldığı 2026 Dünya Kupası'nda  ilk kez 32 yerine 48 takımın katılımı ile gerçekleştirilecek.
 
Turnuvadaki 80 maçın 60'ı ABD, 10'u Kanada ve 10'u da Meksika'da oynanacak. 
 
Kanada, ABD ve Meksika'da, Dünya Kupası için toplam 17 stat  kullanılacak.
 
Fas, 1994, 1998, 2006 ve 2010 yıllarında da Dünya Kupası'na ev  sahipliği için adaylığını koymuş fakat kazanamamıştı.
 
Kongreye Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkan Vekili ve UEFA  Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı ile TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş da  katıldı.
 
Kongre öncesinde geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Kosova Futbol  Federasyonu Başkanı Fadıl Vokrri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
 
Putin de kongrede
 
Moskova'daki kongrede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bir  konuşma yaptı.
 
Şampiyonaya ev sahipliği yapacakları için büyük mutluluk duyduklarını  aktaran Putin, Dünya Kupası'nın yalnızca bir şov olmadığını, toplumları ve  kültürleri birbirine yaklaştıran öneminin olduğunun da altını çizdi.
 
Konuşma yapmak için kürsüye gelen Putin'i salondaki herkes ayakta  alkışladı. FIFA Başkanı Gianni Infantino da ev sahiplikleri için Putin'e  teşekkürlerini iletti.
 
2026 Dünya Kupası kontenjanları
 
Dünya Kupası tarihinde takım sayısının ilk kez 48'e çıkacağı 2026'daki  turnuvaya,Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinden (UEFA) 16, Afrika Futbol  Konfederasyonundan (CAF) 9, Asya Futbol Konfederasyonundan (AFC) 8, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ile Güney Amerika Futbol  Konfederasyonundan (CONMEBOL) 6'şar, Okyanusya Futbol Konfederasyonundan (OFC)  bir ülke katılacak.
 
Dünya Kupası için kalan 2 kontenjanın sahibi, 6 ülkenin katılımıyla  gerçekleştirilecek play-off maçlarıyla belli olacak.
 
69. FIFA Kongresi 5 Haziran 2019'da Paris'te gerçekleştirilecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.